Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diferente curs valutar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diferente curs valutar

Buna ziua, am preluat o firma de la 01.01 cu urmatoarea situatie:
- pe data 01.10 a inregistrat fact. furnizor extern 1000 euro*3.5 = 3500 ron
- pe data de 01.11 primeste o fact. de discount -200 euro pe care o inregistreaza la curs 3.7 astfel 401=767 -740 ron.
deci 401 = 2760 ron, iar in valuta 800 euro.
Intrebarea este cum preiau aceasta factura, la ce curs?

Inregistrezi discount-ul si apoi diferenta favorabila de curs valutar.

aleius folosesti la inregistrare conturile
Contul 765 "Venituri din diferente de curs valutar si
Contul 767 "Venituri din sconturi obtinute"
Mult succes!:wave:
1. Inregistrare factura initiala

371 = 401 1000 x 3,5 = 3500

2. Inregistrare discount

401 = % 740
767 200 x 3,5 = 700
765 200 x (3,7 -3,5) = 40

3. Evaluare datorii conform OMFP 1752/2005
59. - ( 1) a fiecare dată a bilanţului:
a) Elementele monetare exprimate în valută (disponibilităţi şi alte elemente asimilate, cum sunt acreditivele şi depozitele bancare, creanţe şi datorii în valută) trebuie evaluate şi raportate utilizând cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României şi valabil la data încheierii exerciţiului financiar. Diferenţele de curs valutar, favorabile sau nefavorabile, între cursul de la data înregistrării creanţelor sau datoriilor în valută sau cursul la care au fost raportate în situaţiile financiare anterioare şi cursul de schimb de la data încheierii exerciţiului financiar, se înregistrează, la venituri sau cheltuieli financiare, după caz.
b) Pentru creanţele şi datoriile, exprimate în lei, a căror decontare se face în funcţie de cursul unei valute, eventualele diferenţe favorabile sau nefavorabile, care rezultă din evaluarea acestora se înregistrează la venituri sau cheltuieli financiare, după caz. Determinarea diferenţelor de valoare se efectuează similar prevederilor lit. a).
c) Elementele nemonetare achiziţionate cu plata în valută şi înregistrate la cost istoric (imobilizări, stocuri) trebuie raportate utilizând cursul de schimb de la data efectuării tranzacţiei.

665 = 401 800 x 3,7 - 2760 = 200

(asta daca presupunem ca la 31.12.2008, cursul este 3,7)

Sold 401 la 31.12.2008
a) in valuta: 1000 - 200 = 800
b) in lei: 3500 - 740 + 200 = 2960

2960 : 3,7 = 800

pt.dl. "fat friumos'
problema intervine la aplicarea OMFP 1752/2005 - contabilul de anul trecut nu a facut evaluarea la cursul de scimb din 31.12, eu am preluat in ianuarie (fiind noua in meserie) si am facut greseala de a inregistra furnizorul resopectiv cu suma in lei pe care mi-a dat-o contabilul respectiv, la cursul de schimb al facturii (ex. 788x3.5)..........de fapt nu ar trebui sa va plictisesc prea mult ci doar atat:
cum ar trebui sa procedez la preluarea de la inceputul anului in situatia in care nu s-a procedat cum era corect.
Sold 401 la 31.12.2008
a) in valuta: 1000 - 200 = 800
b) in lei: 3500 - 740 + 200 = 2960

2960 : 3,7 = 800

ma gandeam sa preiau factura la cursul receptiei (pt. ca tot nu l-a actualizat) iar diferenta nu stiu cum sa o trec, in corelatie cu 401, 665 , 765 sau alt cont? ideea este ca mai important este soldul in valuta, fiind furnizor extern.
ce credeti? cum ar fi mai bine?
Multumesc!

Daca nu s-a facut evaluarea la sfarsitul anului 2007, puteti sa o faceti in 2008, dar contul de venituri din diferente de curs valutar (sau dupa caz contul de cheltuieli din diferente de curs valutar), il inchideti prin 117. Atentie aceste conturi, avand in vedere ca sunt aferente exercitiului financiar precedent, sunt nedeductibile la calculul impozitului pe profit. Daca nu m-am facut inteles sau daca nu am raspuns punctual la intrebarea dvs., va rog sa reveniti cu intrebari suplimentare pentru a va lamuri.