Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general gestiune tinuta global valoric
Discuție deschisă în Contabilitate în general

gestiune tinuta global valoric

Buna ziua,
am si eu o intrebare referitoare la intocmirea receptiilor la un magazin alimentar, la care gestiunea este tinuta global valoric. As vrea sa stiu daca este necesar ca la intocmirea receptiilor sa se insire toate produsele de pe factura ,sau e suficient doar pe totalul facturii. Precizez ca pe factura sunt mentionate la fiecare produs in parte valoarea de vanzare. Si din acest motiv nu vad necesar sa mai insir inca o data toate produsele de pe factura. Ajutati-ma va rog si cu un temei legal daca se poate.
Va multumesc mult.
Conform OMEF nr.3512/2008 privind documentele financiar contabile,nota de receptie este obligatorie in cazul marfurilor intrate in gestiunile la care evidenta se tine la pret de vanzare,iar in continutul minimal al formularului se regaseste:denumirea bunurilor;u/m; cantitatea conform documentelor insotitoare;cantitatea receptionata,pretul unitar de achizitie si valoarea,dupa caz.
Tot pe nota re receptie se va trece si p/u si valoarea de vanzare cu amanuntul si adaosul comercial (apropo,din cele expuse se intelege ca vandeti marfa la valoarea de vanzare a furnizorului ? ).Denumirea si p/u este necesar si pentru includerea in nomenclatorul produselor ce se trec in casa de marcat.