Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii perioada de proba contract individual de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

perioada de proba contract individual de munca

Pentru un salariat care a avut deja un contract individual de munca pe perioada determinata de 3 luni, iar acum va avea contract individual de munca pe perioada nedeterminata, care este perioada de proba maxima pe care o poate avea in noul contract de munca? Mentionez ca nu este functie de conducere, nu se modifica salariu, functia, durata, tot ce se modifica este durata, din determinata in nedetermina.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu este nevoie de incheierea unui nou CIM. Prin act aditional se modifica natura contractului in perioada nedeterminata.
Contractul individual de munca incheiat pe perioada determinata nu poate fi transformat prin act aditional in contract de munca pe perioada nedeterminata. CIM pe perioada determinata se incheie pentru motivele inventariate la articolul 83 din codul muncii si nu poate depasi 36 de luni sau se incheie pana la reluarea activitatii de catre titular, atunci cand inlocuieste un salariat avand CIM suspendat. Dupa cum bine ati sesizat pentru CIM pe perioada determinata perioadele de proba sunt prevazute la art 85 din codul muncii, pentru CIM pe peroada nedeterminata durata de proba se stabileste in baza articolului 31. De regula inceteaza la termen CIM incheiat pe perioada determinata si se incheie alt contract de munca pe perioada nedeterminata.
Art. 86 din codul muncii
(1) Angajatorii sunt obligati sa informeze salariatii angajati cu contract individual de munca pe durata determinata despre locurile de munca vacante sau care vor deveni vacante, corespunzatoare pregatirii lor profesionale, si sa le asigure accesul la aceste locuri de munca in conditii egale cu cele ale salariatilor angajati cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata. Aceasta informare se face printr-un anunt afisat la sediul angajatorului.
(2) O copie a anuntului prevazut la alin. (1) se transmite de indata sindicatului sau reprezentantilor salariatilor.
Modificarea duratei contractului, potrivit codului muncii nu da drept pentru negocierea unei alte perioade de proba
Art. 32
(1) Pe durata executarii unui contract individual de munca nu poate fi stabilita decat o singura perioada de proba.
(2) Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.
Contractul individual de munca incheiat pe perioada determinata nu poate fi transformat prin act aditional in contract de munca pe perioada nedeterminata.

Argumentele dv!

Argumentele mele sunt:
Art. 41
(1) Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor.
(3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) conditiile de munca;
e) salariul;
f) timpul de munca si timpul de odihna.

Art. 86
(1) Angajatorii sunt obligati sa informeze salariatii angajati cu contract individual de munca pe durata determinata despre locurile de munca vacante sau care vor deveni vacante, corespunzatoare pregatirii lor profesionale, si sa le asigure accesul la aceste locuri de munca in conditii egale cu cele ale salariatilor angajati cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata. Aceasta informare se face printr-un anunt afisat la sediul angajatorului.

ContSters42179, utilizator