Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... zile libere de la serviciu pentru personalele ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

zile libere de la serviciu pentru personalele selectate in comisii de votare?

Aş dori să mă lămuriţi dacă există vreun cadru legal prin care, o persoană selectată a fi preşedinte al unei secţii de votare are dreptul prin lege la ceva zile libere de la serviciu....Persoana este funcţionar public...
Vă mulţumesc
HG nr.142/2012
ART. 2
(1) Pe toată perioada exercitării atribuţiilor privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor autorităţilor administraţiei publice locale, instituţiile la care sunt angajaţi membrii birourilor electorale, statisticienii, informaticienii şi personalul tehnic auxiliar le asigură acestora drepturile salariale cuvenite, potrivit legii.
:)