Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament sau Donatie?Care este mai bun?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament sau Donatie?Care este mai bun?

buna ziua,
matusa mea urmeaza sa faca succesiunea dupa unchiul meu.ea este singura persoana care va mosteni tot.doreste sa imi lase mie casa si sa o mai ajut, sa ii pun usa noua la intrare, sa pun parchet, faianta etc, adica sa ii renovez casa, iar toate cheltuielile inclusis cele cu succesiunea sa le suport eu, dar cat traieste ea sa fie stapana.a spus ceva de testament dar eu stiu ca daca vrea se poate razgandi la un moment dat si modifica testamentul, iar eu raman cu ce am ajutato pierdut, nu?eu m-am gandit la act de donatie in care sa scrie alb pe negru clauze clare, adica sa ii platesc intretinerea cat o sa traiasca, iar ea sa fie stapana cat traieste dar sa nu poata strica actul.se poate?actul de donatie se poate modifica odata ce a fost facut?daca dupa ce ii platesc succesiunea nu mai vrea sa faca nici un act?ce ma sfatuiti sa fac ca sa fie bine si pentru mine dar si pentru matusa?imi cer scuze daca am scris prea mult si multumesc anticipat pentru raspunsuri. stima.
Testamentul se poate revoca pana in ultima clip a a vietii de catre testator. Donatia se poate revoca numai n anumite conditii, pt neexecutare de sarcini, pentru ingratitudine adica atentat la viata donatorului refuzul de alimente.
Incheiati cu doamna un contract de donatie in care doamna sa si pastreze dreptul de uzufruct asupra apartamentului, adica sa locuiasca si sa l foloseasca pana va deceda, dvs pana la deces avand nuda proprietate. Atentie ca sa incheiati acest contract trebuie sa dezbateti succesiunea dupa unchi si sa intabulati daca imobilul nu este intabulat. Daca imobilul este intabulat, ca sa fiti sigura de Matusa poate sa va doneze pana la finalizarea succesiunii dupa unchi partea sa de 1/2 cu aceeasi clauza de uzufruct pentru dansa.
imobilul nu are cadastru, deci il voi face. dar ca sa nu se razgandeasca dupa ce ii fac succesiunea se poate face la notar un fel de antecontract de donatie in care sa se angajeze ca imi doneaza atunci cand actele sunt gata?multumesc
Se poate face o oferta de donatie .