Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere disciplinara a CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere disciplinara a CIM

Buna ziua!

O firma de prestari servicii de curatenie are incheiat contract cu o institutie publica (incheiat in urma castigarii unei licitatii).
Una din salariate nu-si indeplineste sarcinile de serviciu, fapt adus la cunoastinta administratorului (verbal) atat de catre angajatul firmei care coordoneaza activitatea cat si de catre reprezentanti ai beneficiarului.
Cum aceasta nu va dori sa-si dea demisia, se doreste desfacerea contractului individual de munca.
Care sunt pasii care trebuie urmati ca sa fie respectate prevederile legale?

Multumesc anticipat.
sisizare scrisa catre comisia de disciplina din partea sefului direct pentru efectuarea unei cercetari disciplinare ca urmare a neideplinirii atributilor de servciu
Apoi dosar de cercetare si in baza lui decizia?
Dosarul ce ar trebui sa contina in afara de Nota de relatii?

1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

Multumesc mult.