Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot deschide o procedura succesorala fara act in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot deschide o procedura succesorala fara act in original?

Buna ziua, in urma decesului tatalui meu doresc sa deschid procedura succesorala, dar nu am titlul de proprietate (al tatalui) in original ci doar o copie. Se poate sa ma prezint la notar doar cu o copie si ulterior sa vina si persoana cu originalul (mai este un mostenitor...)
Se poate cita celalalt mostenitor cu mentiunea de a prezenta titlul in original .... iar daca nu se prezinta sau nu prezinta titlul va trebui sa va adresati instantei de judecata. E indicat sa luati legatura cu el si sa va prezentati impreuna la notar.