Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestatie PV contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestatie PV contraventie

Va rog sa ma ajutati cu motivele care ar putea duce la anularea PV de contraventie in speta urmatoare ( am patit-o chiar de ziua mea ).
An stationat voluntar (ora 9.00) intr-o zona unde oprirea era interzisa in apropierea statiei RATB la cca 20 m, langa stalpul pe care era semnalat ca se ridica masini, indicator pe care nu l-am observat fiind la inaltime mai mare. In spatele masinii la cca 10 m era indicator cu oprirea interzisa. Eram insotitor (comform unui bilet medical) al tatalui meu internat in sp de urgenta cu diag. psihoza acuta. La ora 9.20 am iesit din spital iar masina imi disparuse. Am inghetat. M-am dus la garaj unde se duc masinile ridicate sector 4. Abia atunci cand am ajuns la ora 10.00 s-a intocmit pv, ( la care am refuzat semnarea, spunandu-mi-se ca imi va fi trimis prin posta) masina fiind ridicata in intervalul orar 9.07-9.13 comform pv. Am achitat suma de 496 lei si mi s-a dat doar un bon fiscal. S-au facut poze cu ap foto seria xxxxxxxx certif cu nr. 128. Fapta prevazuta la:
- art 143/A din R.A. O.U.G. sanctionata de art 100/2 din OUG
- art rap din 195/2002 sanctionata de 108/1/b/7 din 195/2002
- art 142/g din rep sanctionata de 97/1/d din rep
Am fost sanctionat cu 4 puncte amenda (4x70=280) si 3 puncte de penalizare
Datele sunt in regula cu mici exceptii:
- Nu sunt trecute gradul si functia agentului (din politia locala sector 4)
- Locul faptei sos Berceni RATB dr Marinescu comform pv
-Agentul nu a pomenit nimic de mentiuni (dar acum dupa ce am primit prin posta pv la mentiuni este trecut asa : refuza semnarea procesului verbal. persoanele de fata refuza cooperarea ca martor asistent
-in partea de jos a pv nu sunt trecute totalul punctelor-amenda.
VA ROG AJUTOR
Cu regret,aspectele invocate nu constituie motive temeinice ,care eventual sa conduca la anularea PV
dar inlocuirea sanctiunii aplicate subsemnatului cu masura avertismentului

motive:
- politistul nu mentioneaza distanta de indicatorul care interzice oprirea/stationarea
- politistul nu mentioneaza distanta de indicatorul statiei RATB
- ridicarea masinilor este ilegala daca nu sunt indeplinite simultan cele doua conditii impuse prin lege (autoturismul sa fie parcat neregulamentar si sa reprezinte un obstacol pentru circulatie
Gabriela Pintea, Consilier juridic
griffindolph a scris:

Am stationat voluntar (ora 9.00) intr-o zona unde oprirea era interzisa (...) La ora 9.20 am iesit din spital
- politistul nu mentioneaza distanta de indicatorul care interzice oprirea/stationarea
- politistul nu mentioneaza distanta de indicatorul statiei RATB
- ridicarea masinilor este ilegala daca nu sunt indeplinite simultan cele doua conditii impuse prin lege (autoturismul sa fie parcat neregulamentar si sa reprezinte un obstacol pentru circulatie

oug195
Art.63. - (1) Se consideră oprire imobilizarea voluntară a unui vehicul pe drumul public, pe o durată de cel mult 5 minute. Peste această durată, imobilizarea se consideră staţionare.
(4) Se consideră parcare staţionarea vehiculelor în spaţii special amenajate sau stabilite şi semnalizate corespunzător.
hg1391
Art. 142. – Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
a) în zona de actiune a indicatorului „Oprirea interzisa”;
Art. 143. – Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
a) în toate cazurile în care este interzisa oprirea voluntara;

politistul nu avea motive sa mentioneze distantele la care faceti referire deoarece v-ati aflat in zona indicatorului "oprire" dupa cum singur specificati.
nu veti avea succes cu inlocuirea sanctiunii in avertisment.
va multumesc pt timpul acordat