Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Datorie prescrisa sau nu?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Datorie prescrisa sau nu?

Am primit o decizie de plata de la CNAS prin care sunt considerat dator cu suma de
1246 lei contributie sanatate plus majorari din perioada 2001-2005 cat am avut PFA.
In 2005 am inchis PFA-ul, iar acum pe data de 26.06.2012 am primit decizia de plata la sanatate.Intrebarea mea este urmatoarea: este sau nu este prescrisa aceasta datorie avand in vedere ca au trecut mai mult de 5 ani de la crearea debitului iar intre timp nu am primit nicio alta instiintare?Ce ar trebui facut?Multumesc.
jon53, utilizator
Cred ca ar trebui contestata in instanta acea decizie, pe aspectul mentionat.
Francisc Gerber, Avocat