avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Datorie prescrisa sau nu?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Datorie prescrisa sau nu?

Am primit o decizie de plata de la CNAS prin care sunt considerat dator cu suma de
1246 lei contributie sanatate plus majorari din perioada 2001-2005 cat am avut PFA.
In 2005 am inchis PFA-ul, iar acum pe data de 26.06.2012 am primit decizia de plata la sanatate.Intrebarea mea este urmatoarea: este sau nu este prescrisa aceasta datorie avand in vedere ca au trecut mai mult de 5 ani de la crearea debitului iar intre timp nu am primit nicio alta instiintare?Ce ar trebui facut?Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iunie 2012
jon53, utilizator
Cel mai recent răspuns: Francisc Gerber , Avocat 15:04, 27 Iunie 2012
Cred ca ar trebui contestata in instanta acea decizie, pe aspectul mentionat.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iunie 2012
Francisc Gerber, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie plata accesorii (cass) klausi klausi Ieri am primit de la ANAF o decizie de plata accesorii ,contributii de asigurari sanatate pentru pfa,pe aceasta decizie scrie ca detaliile referitoare la modul ... (vezi toată discuția)
Datorii catre cas victor12 victor12 daca platesc intreaga suma datorata catre cas beneficiez de scutirea de majorari,?eu am un iintreprindere familiala:( (vezi toată discuția)
Contributie de asigurari sociale de sanatate pfa niculaucarmen niculaucarmen am primit de la Casa de Asigurari de Sanatate o decizie de impunere care constituie si instiintare de plata. Sunt persoana fizica autorizata si desfasor ... (vezi toată discuția)