avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIC- venituri din chirii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIC- venituri din chirii

Buna seara.
Veniturile din chirii se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei CIC?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:17, 9 Iulie 2012
La stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru CCC nu se iau in considerare veniturile din chirii , ci numai veniturile din salarii, veniturile din activitatile independente si veniturile din activitati agricole supuse impozitului pe venit.
1. In calculul indemnizatiei pentru CCC sunt luate numai veniturile profesionale (din prestarea unei munci) impozabile.

2. Veniturile din chirii nu sunt venituri provenite din activitati profesionale.
Am gasit pe internet paragraful de mai jos:

''Din punctul de vedere al taxarii, considerarea acestor venituri in categoria veniturilor din activitati independente are ca implicatie urmatoarele:

■impozitarea venitului net cu cota de 16% – fata de aplicarea cotei de 12% asupra venitului brut din cedarea folosintei bunurilor;
■taxarea venitului net cu cota de 5,5% CASS – la fel ca orice venit realizat din activitatile independente.''

In cazul acesta, daca se plateste 5,5%, vor fi venituri din activitati indeoendente?

Multumesc
1. Citatul dat de dvs. se refera la cu totul altceva.

2. Venitul din chirii nu este un venit profesional chiar daca se retine si contributia de 5,5% pa sanatate.

3. Activitati independente inseamna PFA, II, IF etc. adica activitati lucrative, profesionale.
Ultima modificare: Duminică, 8 Iulie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Art. 3 din OUG nr.111/2010:
(1) Veniturile din salarii, din activităţi independente şi din activităţi agricole prevăzute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 46, art. 55 alin. (1) şi (2) şi art. 71 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, şi reprezintă valoarea obţinută după aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii, corespunzător fiecărei categorii de venit.

Veniturile din chirii nu intra in niciuna din aceste categorii de venituri prevazuta de acest act normativ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

veniturile din chirii sunt eligibile la calcul concediu maternitate? Florinrgi Florinrgi Nu imi este foarte clar dacă veniturile din chirii, deci din activități independente, sunt luate in calcul la stabilirea indemnizației de maternitate ... (vezi toată discuția)
Venituri baza se calcul Cristian12344 Cristian12344 In ultimele 12 luni am înregistrat venituri din vânzarea unui apartament. Se iau in calcul la calculul indemnizație de crestere? (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie crestere copil zeratulman zeratulman Buna ziua, In anul fiscal 2019 am realizat venituri din cedarea bunurilor in scop turistic (o casuta de 5 camere) pe persoana fizica. In 2020 am depus ... (vezi toată discuția)