Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

va rog sa-mi spuneti si mie cate zile de concediu de odihna am dreptul pt perioada lucrata 10.05.2011-31.12.2011 deoarece mi s-a comunicat de catre angajator ca nu pot solicita concediu pentru aceasta perioada lucrata ,avand dreptul sa solicit concediul de odihna numai dupa ce implinesc un an calendaristic. daca se poate sa-mi comunicati si articolele din codul muncii care reglementeaza aceast lucru . sau altfel pusa intrebarea :la cate zile de concediu are dreptul un angajat pentru perioada 10.05.2011 - 31.12.2011 si tot anul 2012 ? va multumesc anticipat !!!
Vedeti cate zile de CO anual aveti prevazute in CIM, impartiti la 12 luni si inmultiti cu 8 (cate luni ati lucrat in 2011). Daca aveati in CIM 20 de zile de CO, atunci trebuia sa efectuati in 2011 13 zile de CO, iar in 2012 toate cele 20 de zile de CO.
Angajatorul va prosteste si incalca grav Codul Muncii.
Puteti sa-l reclamati la ITM, dar riscati sa va pierdeti locul de munca.
Aratati-i prevederile legale si poate va acorda totusi CO la care aveti dreptul.
Succes!

Prevederile legale le gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
va multumesc mult pentru raspuns si pentru amabilitate!