Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit masini
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit masini

Buna seara!

Intr-o societate exista mai multe autoturisme si terenuri.
In luna aprilie a fost platit impozitul pentru ele.In luna iulie urmeaza sa fie radiate 2 autoturisme - in uma vanzarii lor.
Ce se intampla cu diferenta de bani platita la impozit pentru aceste 2 masini ce vor fi radiate (lunile august - decembrie 2012) ? Se va scadea din impozitul ce va fi de plata anul viitor la celelalte masini?

Va multumesc!
Da, se va scade din impozitul pe care-l veti avea de plata anul viitor in conditiile in care anul acesta ati achitat tot impozitul pe mijloacele de transport datorat la bugetul local.
Prin scoaterea din evidentele fiscale ale celor doua masini, se va crea o suprasolvire (sume achitate in plus fata de obligatia fiscala),
Aceasta suprasolvire se va redistribui pe obligatiile viitoare impozit auto sau mai aveti posibilitaea sa solicitati compensarea cu alte sume datorate catre bugetul local(daca mai aveti) sau restituirea acestei sume.
carmen01011958, moderator