Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu de risc maternal si cel de sarcina si lauzie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu de risc maternal si cel de sarcina si lauzie

Buna ziua,

Problema mea este legata de o salariata ce a fost in concediu medical cod indemnizatie 15 din data de 18 ianuarie 2012 si din luna iunie este in concediu medical de sarcina si lauzie, cod indemnizatie 08. As dori sa stiu cum se calculeaza salariul pentru aceasta, in conditiile in care are un venit brut lunar de 942 lei?
Concediul medical va fi calculat ca initial la sumele primite in ultimele 6 luni.
Ne referim aici la cuantumul brut de 942 * 6 luni? sau ne referim la cuantumul net?
In baza de calcul pt.concediul de maternitate intra suma veniturilor brute realizate in perioada decembrie 2011-mai 2012,adica salariul brut pe decembrie 942 lei ,salariul pt.9 zile pt.ianuarie,indemnizatia bruta de concediu medical pt.12zile cmpe ianuarie,precum si indemnizatiile de cm din lunile februarie -mai.
Se poate da si o formula pentru aceasta modalitate de calcul?
Avand salariul brut ,daca imi spuneti si care a fost exact indemnizatia bruta de cm pt. fiecare luna incepand din ianuarie pana in mai,putem calcula indemnizatia de cm pt.iunie.
Calculam baza adunand veniturile din 6 luni despre care v-am vorbit in comentariu,mai apoi calculam media zilnica a bazei prin impartirea sumei stabilita ca baza la 126de zile,iar aceasta medie o multiplicam cu nr.de zile de cm pe iunie si cu procentul de 85%.si vom avea indemnizatia bruta de cm pe iunie.