avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Decizie de impunere pt 2012 de la CNAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Decizie de impunere pt 2012 de la CNAS

Buna
Scurt si la obiect,pt ca forumul asta e dinamic tare:)
Am primit acum,iulie 2012,o decizie de impunere de la CNAS pt 2010 desi nu am avut venituri decat de 190 Ron pe intreg anul respectiv,din dividende,,somer fiind--sau nici somer,e impropriu,pt ca n am apelat la ajutorul de somaj.
Mi s-a spus ca automat calculul se face pt salariul minim pe economie.
Dar in 2010 nu era legea asta!Poate fi aplicata retroactiv(iar eu sa primesc decizia abia acum,cu penalitati de 78+59 Ron(suma initala 396)?!)
Luminati-ma,va rog
Multam tare,dar tare de tot,sanatosi sa fiti
niciun ajutor pana acum...sa mai am sperante,sau daca trece o zi inseamna ca nimanui nu i spune ceva problema mea si sa mi vad de drum?
multam anticipat
In conformitate cu prevederile art. 257 alin. 2 lit. e din legea nr. 95 / 2006 privind reforma in domeniul sanatatii, contributia lunara pentru asigurarile de sanatate se aplica si asupra veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, adica din inchirieri.
Deci in 2010 era aceasta lege, avand in vedere ca ea exista din 2006 si este in deplina legalitate ca in anul 2012 vi se impune plata contributiei, plus penalitati, deoarece dumneavoastra aveati obligatia sa platiti la timpul la care ati realizat veniturile din chirie. Nu ati facut-o vine statul si va obliga sa o faceti. Statul poate cere contribuabililor sa isi indeplineasca obligatiile cu privire la plata contributiilor obligatorii in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut obligatia. Pentru intelegerea dumneavoastra, daca ati realizat venituri din chirie in anul 2009, statul poate sa va ceara plata contributiilor obligatorii incepand cu 1 ianuarie 2010, in termen de 5 ani, adica pana la 31 decembrie 2015. Bineinteles cu penalitatile de rigoare pentru ca din punct de vedere al statului si al legii nu v-ati indeplinit singur aceasta obligatie la timpul ei.


stimate domn,va multumesc mult ca v ati facut timp pt un raspuns,dar venitul meu in 2010 nu a fost din chirii ci di dividende,asa cum am si prtecizat in intrebarea formulata
iar suma veniturilor a fost de 190 ron ,primiti o singura data,asadar 15.83 ron/luna
CNAS mi a calculat conform unei legi care eu am vazut ca a aparut in 2011---si anume ca si cum as avea venit minim
pot ei face asta retroactiv?...sau nu m a ajutat google sa aflu in mod corect cand a aparut legea?
multumiri
Si dividendele intra in aceeasi gramada sau mamaliga, cum ii ziceti.

In Legea 95 din 2006 avem:



ART. 257
(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - d), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii.
(3) In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a) - d) si f), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.
(4) In cazul persoanelor care realizeaza venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. c) sub nivelul salariului de baza minim brut pe tara si care nu fac parte din familiile beneficiare de ajutor social, contributia lunara de 6,5% datorata se calculeaza asupra sumei reprezentand o treime din salariul de baza minim brut pe tara.



Consider ca datorati contributia de asigurari sociale de sanatate (C.A.S.S.), conform legii.

Va rog totusi, sa injurati statul care a dat o lege asa proasta iar nu pe mine ca va spun ca trebuie sa dati niste bani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cnas - dividende mariana1950 mariana1950 In anul 2010 am primit dividende in valoare de 39 RON. Acum am primit de la CNAS o hartie intitulata \"EXTRAS DE CONT\", prin care ma instiinteaza ca in ... (vezi toată discuția)
Ce impozite se platesc pe veniturile realizate din chirie? este cas-ul inclus? ileana_cozanzeana ileana_cozanzeana Buna ziua, Sunt foarte nedumerita referitor la impozitul pe venit si CAS. Datele problemei: Un pensionar inchiriaza un apartament si astfel realizeaza ... (vezi toată discuția)
Contributie de asigurari sociale de sanatate pfa niculaucarmen niculaucarmen am primit de la Casa de Asigurari de Sanatate o decizie de impunere care constituie si instiintare de plata. Sunt persoana fizica autorizata si desfasor ... (vezi toată discuția)