Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Viza somaj in alt judet
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Viza somaj in alt judet

Buna ziua
Am nevoie de o informatie in ce priveste indemnizatia de somaj, mai exact viza lunara.
Daca o persoana are dosarul depus si urmeaza sa primesca somajul, in cazul in care e nevoita sa se mute in alt judet, cum procedeaza cu viza lunara? Nu poate transfera dosarul in acel judet, sa nu mai faca ''naveta'' lunar?

Va multumesc anticipat!

Daca va mutati cu domiciliul in alt judet mergeti la Agentia de Somaj unde ati depus actele pentru indemnizatia de somaj si veti completa niste hartii pentru transferul dosarului in celalalt judet.
Va multumesc pt raspuns.
Persoana trebuie sa astepte prima viza sau poate merge acum sa ceara transferul? Trebuie sa dovedeasca schimbarea de domiciliu?
Mai intai sa va mutati,fie sa fiti cu domiciliu stabil sau cu domiciliu flotant. Apoi cu dovada ca v-ati facut resedinta in alt judet mergeti unde v-a indrumat si @tudorvaleriu.
Imediat ce aveti dovada ca aveti resedinta in alt judet,cei de la AJOFM stiu ce trebuie sa faca,si ei va explica cand se dau banii,etc.

Succes
Tarzan2012, utilizator
1. Nu e nevoie sa asteptati prima viza pe carnetul de somer.

2. Daca puteti dovedi ca ati schimbat domiciliul puteti sa mergeti oricand la Agentia de Somaj sa va faca transferul dosarului.
Ok, o sa transmit.
Va multumesc tuturor pt raspunsuri!!