Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Conditiile in care se completeaza NIR la PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Conditiile in care se completeaza NIR la PFA

Doresc sa stiu ce fac apoi cu aceasta factura pt a o inregistra in contabilitate? O inregistrez in registrul de intrari marfuri sau trebuie trecuta si in NIR?

Multumesc!
ContSters60237, utilizator
Pentru marfurile achizitionate si intrate in gestiune, este necesara intocmirea facturii.
o intr. indiv. cu activitate coafor , intocmeste nir la factura de vopsea, sampon, etc?
bon de consum poate fi intocmit numai la factura primita?
ContSters60237 a scris:

Doresc sa stiu ce fac apoi cu aceasta factura pt a o inregistra in contabilitate? O inregistrez in registrul de intrari marfuri sau trebuie trecuta si in NIR?

Multumesc!

faceti NIr si o inregistrati in RJPI la data plati facturi de achizitie cu chitanta care s-a platit.
Daca sinteti platitor de Tva o inregistrati in Jurnalul de cumparari.

@contSters60237
"Pentru marfurile achizitionate si intrate in gestiune, este necesara intocmirea facturii"

NU..d-voastra faceti factura doar cind prestati servici si vi se cere de client,daca nu e suficient "z" de la casa de marcat sa operati in RJPI.

iulia53, utilizator
NICULIN a scris:
o intr. indiv. cu activitate coafor , intocmeste nir la factura de vopsea, sampon, etc?
bon de consum poate fi intocmit numai la factura primita?

Sigur ca faceti NIR la produsele intrate in unitate. Pe masura ce acestea se dau in consum, emiteti si bonul de consum.