avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Conditiile in care se completeaza NIR la PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Conditiile in care se completeaza NIR la PFA

Doresc sa stiu ce fac apoi cu aceasta factura pt a o inregistra in contabilitate? O inregistrez in registrul de intrari marfuri sau trebuie trecuta si in NIR?


Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 13 Ianuarie 2009
ContSters60237, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 18:29, 1 Ianuarie 2012
Pentru marfurile achizitionate si intrate in gestiune, este necesara intocmirea facturii.
o intr. indiv. cu activitate coafor , intocmeste nir la factura de vopsea, sampon, etc?
bon de consum poate fi intocmit numai la factura primita?
ContSters60237 a scris:

Doresc sa stiu ce fac apoi cu aceasta factura pt a o inregistra in contabilitate? O inregistrez in registrul de intrari marfuri sau trebuie trecuta si in NIR?


Multumesc!


faceti NIr si o inregistrati in RJPI la data plati facturi de achizitie cu chitanta care s-a platit.
Daca sinteti platitor de Tva o inregistrati in Jurnalul de cumparari.

@contSters60237
"Pentru marfurile achizitionate si intrate in gestiune, este necesara intocmirea facturii"

NU..d-voastra faceti factura doar cind prestati servici si vi se cere de client,daca nu e suficient "z" de la casa de marcat sa operati in RJPI.



Ultima modificare: Vineri, 30 Decembrie 2011
iulia53, utilizator
NICULIN a scris:
o intr. indiv. cu activitate coafor , intocmeste nir la factura de vopsea, sampon, etc?
bon de consum poate fi intocmit numai la factura primita?

Sigur ca faceti NIR la produsele intrate in unitate. Pe masura ce acestea se dau in consum, emiteti si bonul de consum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente necesare functionare intreprindere individuala -service calculatoare si gsm Dl_Sandu Dl_Sandu Care sunt documentele contabile obligatorii ce trebuie intocmite de o Intreprindere Individuala -service calculatoare si telefoane,neplatitoare de TVA,fara ... (vezi toată discuția)
Contabilitate primara alina240 alina240 Buna ziua Detin o mica firma de prestari servicii. Deocamdata nu am stoc de marfa sau materiale am doar cateva obiecte de inventar si un mijloc fix ( ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea in contabilitate a activitatilor de xerox , listare? laura2008_angel laura2008_angel Buna ziua am deschis in martie anul acesta o intreprindere individuala cu vanzarea accesorilor de telefoane si calculatoare. Ma ocup si cu activitati de ... (vezi toată discuția)