Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Programul legal de lucru si bonurile de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Programul legal de lucru si bonurile de masa

Buna ziua,ma numesc Laurentiu si lucrez la o companie privata cu capital german.pana acum o luna,conform contractului semnat am lucrat cu program de 3 schimburi saptamanale dar fara a fi instiintat sau a semna vreo anexa la contract mi s-a schimbat programul de lucru doar printr-o informare vebala . Care consta in patru schimburi inegale,lucrand sambata si duminica fapt care inainte era optional si platit dublu.Mentionez ca cel de-al patrulea schimb este de 12 ore de zi sau noapte si numai in weekend,fapt pt care mi se acorda un spor de 19% dar nu primesc bonuri de masa si spor de noapte.Este legal sa lucrez duminica in aceste conditii ?Sambata trecuta am anuntat ca duminica nu voi putea merge si am fost pus nemotivat si am pierdut si sporul de 19% si pe cel de 5% pt prezenta si risc si concedierea..Este legal sa nu iau bonuri sambata si duminica?Sunt obligat legal sa merg duminica la munca?
Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate legala sa nu merg duminica la munca deoarece pt mine este o zi Sfanta fara sa imi iau o zi de concediu sau sa fiu pus nemotivat
VA MULTUMESC!
Sambata si duminica sunt zile de repaus obligatoriu, si nu se pot acorda bonuri de masa.Se platesc dublu daca nu primesti zile libere in compensare .
Dar acest program nu este legal in primul rand.In al doilea rand, daca te concediaza poti ataca in instanta decizia.
Se poate face reclamatie si la ITM pentru acest program