Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CUSTODIE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CUSTODIE

Buna ziua
As avea o intrebare legata de custodie.Am un baietel de de un an si patru luni si e pe numele tatalui sau.Noi nu suntem casatoriti si acuma recent ne-am despartit.El sufera de o boala psihica numita tulburare afactiva bipolara.Nu vrea sa imi semneze actele pentru custodie.Eu vreau sa ii fac pasaport dar el nu vrea sa imi semneze.Am sanse sa primesc custodia definitiva?
Sansele sa primiti custodia unica sunt destul de mici, aveti sanse insa sa obtineti o hotarare judecatoreasca care sa suplineasca acordul tatalui
aveti sanse sa obtineti exercitarea autoritati parintesti exclusive insa acesta se face prin promovarea unui dosar de fosd. intre timp puteti promova pe cale de ordonanta presedentiala actiune pt suplinirea consimtamantului. apelati la un avocat sa va redacteze cererile.
Antoanela Geaman, Avocat
Exercitarea drepturilor parintesti in mod exclusiv se poate obtine daca tatal se dezintereseaza total de copil.
Daca puteti aduce probe in aceasta directie s-ar putea sa aveti castig de cauza.
Aveti nevoie de un avocat, pentru ca exercitarea exclusiva a drepturilor parintesti este exceptia, nu regula, de aceea materialul probator trebuie sa fie extrem de solid.
Gabriela_Marin a scris:

Exercitarea drepturilor parintesti in mod exclusiv se poate obtine daca tatal se dezintereseaza total de copil.
Daca puteti aduce probe in aceasta directie s-ar putea sa aveti castig de cauza.
Aveti nevoie de un avocat, pentru ca exercitarea exclusiva a drepturilor parintesti este exceptia, nu regula, de aceea materialul probator trebuie sa fie extrem de solid.

In ce ar putea consta acest material probator solid in situatia in care chiar nu a existat niciun interes fata de copil?nu a platit absolut nimic,nu s-a interesat de copil,nu a venit sa-l vada desi a fost invitat ?...inafara de martori ce ar mai putea fi luat drept material probator?

daisy_giullia, utilizator