Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

in urma divortului s-a stabilit o pensie pentru unicul copil de 25 la suta.intrebarea mea este ce acte trebuie sa depun la judecatorie pentru a reduce pensia deoarece m-am recasatorit si mai am un copil.daca se poate sa-mi spuneti ce acte si in cate exemplare.va multumesc
Deschideti o actiune la judecatorie unde sa prezentati faptul ca mai aveti un copil si astfel solicitati scaderea pensiei de intretinere. Documentele pe care le depuneti sunt: certificat de nastere al copilului, adeverinta de venit a dvs. pt ultimele 6 luni si copie dupa buletin. În 3 exemplare.
De asemenea, anexati si copie legalizata de pe sentinta civila prin care ati fost obligat la plata pensiei de intretinere, deoarece urmeaza sa deschideti un proces de reducere a unei pensii de intretinere deja stabilita.

ContSters241434, utilizator
puteti sa-mi dati un model de cerere care sa insoteasca aceste acte.va multumesc!