Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj in caz de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj in caz de divort

Buna ziua
As avea o intrebare pentru specialisti: daca in timpul casatoriei am iniintat o firma in calitate de asociat unic cu un capital social de 200 lei, in care am avut si calitate de administrator - firma functioneaza de pste 10 ani - in caz de divort prin partaj, sotul are dreptul la 50% din partile sociale ale firmei? Stiu ca prin succesiune, ii revine cota parte din fima. Dar nu stiu daca acest lucru este valabil si in caz de divort.
Va multumesc.
Nu,de vreme ce nu a contribuit cu nimic la functionarea firmei.
Multumesc. In aceasta afirmatie ne bazam pe L31, sau pe Codul familiei?
Partile sociale si dividendele sunt comune si se impart, ii veti da o sulta sotului. Fiind vorba de un bun comun, utilizat pentru a constitui aport la societate, valoarea actualizata a acestei sume este supusa impartelii fiind fara relevanta munca depusa de sot in cadrul societatii.
Codul familiei e abrogat, actiunea se va intemeia pe codul civil si pe L31/90 fiind vb de o societate comerciala- patrimoniu, drepturile asociatilor ( depinde de fiecare cum va pune problema)
gi-jane2, moderator
Multumesc pentru raspuns