Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale plata accesorii impozit persoana juridica in faliment ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

plata accesorii impozit persoana juridica in faliment (insolventa)

Dacă o perosana juridică intră în faliment şi datorează restanţă la impozite şi taxe la primărie, şi implicit accesorii (dobânzi, penalităţi) este obligată să plătească pe lângă impozitul datorat şi accesoriile? Am înţeles că nu trebuie să plătească accesorii, doar impozitul pur şi simplu, dat părerile sunt împărţite. Vă rog să-mi spuneţi şi, dacă se poate şi,baza legală. Vă mulţumnesc din suflet.
Consider ca in baza art.114 pct.(2 indice 7)din Codul de procedura fiscala,ordinea stingerii datoriilor pentru debitorii care se afla sub incidenta Legii nr.85/2006 privind procedura insolventei,este cea prevazuta la art.115 pct.(3)din actul normativ de mai sus.