Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de colaborare cu persoana fizica neautorizata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de colaborare cu persoana fizica neautorizata

Buna seara,

As vrea sa lucrez cu contract de colaborare insa am cateva nelamuriri si poate ma puteti ajuta cu un sfat.
1.Este legal sa lucrez cu contract de colaborare?
2.Contractul de colaborare se inregistreaza la ITM?
3.Este adevarat ca angajatorul(firma) trebuie sa ma plateasca cu salariul brut pentru a putea sa imi platesc eu darile catre stat?

Va multumesc anticipat.
va multumesc.
o firmă mi-a făcut o ofertă pentru un job și am fost trimis să-mi fac în prealabil PFA.
am licență în sociologie și voi desfășura activități în domeniul consultanță și îndrumare clienți, recrutare personal
am mai multe întrebări legate de acest subiect:
1.cu datele de mai sus mi se acceptă înființarea PFA-ului?
2.am înțeles că trebuie să fac și un contract de comodat (legat de locație probabil) și ceea ce nu înțeleg este de ce ar trebui să fac și acest contract din moment ce voi lucra pentru firma respectivă?
3.cum se procedează dacă locuiesc într-un imobil cu mai multe apartamente?
4.la cât se ridică totalul cheltuielilor ca să înființez PFA?
5.ce taxe mai trebuie să plătesc ulterior și cum calculez valoarea acestora?
6.dacă nu desfășor nici o activitate după ce am înființat PFA mai trebuie să plătesc vreo taxă?
1.cu datele de mai sus mi se acceptă înființarea PFA-ului?
Da, se poate infiinta un PFA in aceste conditii.

Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării a persoanelor fizice autorizate:
Operaţiuni prealabile
1. Cererea de verificare disponibilitate şi/sau rezervare firmă (original), completă cu 3 denumiri, în ordinea preferinţelor
2. Dovada privind plata taxei de registru.
*Firma unui profesionist, persoană fizică,autorizată, se compune din numele acestuia scris în întregime sau din numele şi iniţiala prenumelui acestuia, la care se adaugă sintagma persoană fizică,autorizată sau PFA

Înregistrare
1. Cererea de înregistrare;
2. Dovada verificării disponibilităţii şi rezervării firmei (original);
3. Carte de identitate sau paşaport (fotocopie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul);
4. Documente care atestă drepturile de folosinţă asupra sediului profesional/punctelor de lucru (copie legalizată);
5. Dacă este cazul, avizul privind schimbarea destinaţiei imobilelor colective cu regim de locuinţă, prevăzut de
Legea nr. 230/2007 (completat pe formular-tip, original);
6. Specimenul de semnătură al persoanei fizice autorizate (original);
7. Declaraţia-tip pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii (model 1 sau model 2, după caz).
8. Dacă este cazul:
- precizare din care să rezulte că titularul dreptului de proprietate înţelege să afecteze folosinţa spaţiului în vederea stabilirii sediului profesional al persoanei fizice autorizate (declaraţie, etc.);
- documentele doveditoare pentru patrimoniul de afectaţiune (declaraţie pe proprie răspundere);
- documentele care atestă pregătirea profesională (fotocopii certificate olograf);
- documentele care atestă experienţa profesională (fotocopii certificate olograf);
9. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale: taxele de registru.
NOTÃ:

 Copiile de pe actele doveditoare vor fi certificate olograf pentru conformitate cu originalele de către persoana fizică autorizată; în cazul persoanelor fizice nerezidente, se depun copii certificate şi traducerea realizată de un traducător autorizat a cărui semnătură să fie legalizată de un notar public.
 Soluţionarea cererii revine în competenţa directorului oficiului registrului comerţului de pe lângă tribunal care poate dispune prin rezoluţie motivată administrarea şi a altor acte doveditoare.
 Redactarea actelor, acordarea de îndrumări pentru completarea corectă a cererii de înregistrare, efectuarea formalităţilor de depunere a documentelor şi de reprezentare a persoanei fizice la oficiul registrului comerţului de pe lângă tribunal pot fi efectuate, prin birourile de asistenţă şi reprezentare care funcţionează în cadrul primăriilor.
 Formularele se distribuie la sediul ORC sau se pot prelua de pe Internet (www.registrulcomertului.ro/www.onrc.ro).
 Documentele se depun la ORC în raza căruia persoana fizică autorizată îşi stabileşte sediul profesional, la ghişeu, prin corespondenţă sau prin biroul de asistenţă şi reprezentare din cadrul primăriilor.
 Obţinerea certificatului de cazier fiscal pentru persoanele fizice autorizate se efectuează de către oficiul registrului comerţului de pe lângă tribunal, cu plata taxelor şi tarifelor legale.
[ link extern ]

2.am înțeles că trebuie să fac și un contract de comodat (legat de locație probabil) și ceea ce nu înțeleg este de ce ar trebui să fac și acest contract din moment ce voi lucra pentru firma respectivă?
Nu vad sensul incheierii unui conract de comodat. acesta este valabil numai pentru a se dovedi sediul PFA-ului.

3.cum se procedează dacă locuiesc într-un imobil cu mai multe apartamente?

4.la cât se ridică totalul cheltuielilor ca să înființez PFA?
Cheltuielile cu înființarea unei persoane fizice autorizate sau intreprinderi individuale sunt de aproximativ 350-400 de lei.
Suma poate varia de un județ la altul, pentru ca fiecare oficiu al registrului are o politica proprie de taxare.
[ link extern ] /

5.ce taxe mai trebuie să plătesc ulterior și cum calculez valoarea acestora?
Depinde daca veti avea sau nu salariati pe pFA.

6.dacă nu desfășor nici o activitate după ce am înființat PFA mai trebuie să plătesc vreo taxă?
Nu se platesc taxe in cazul in care nu realizati venituri pe PFA.