Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajator declaratii false
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajator declaratii false

Sotul meu a lucrat timp de 3 ani la o firma, acum cand a depus actele pentru somaj am aflat ca salariul ce il avea completat pe adeverinta emisa de punctul de lucru din judet nu corespunde cu cel completat de catre cei ce se ocupa cu evidenta salariatilor de la sediul firmei din Bucuresti. Din acest motiv risca sa nu primeasca somaj iar diferenta dintre salarii este foarte mare. Ce putem face?

Va multumesc.
Faceti sesizare la ITM, se va face verificarea celor spuse de dvs. si veti primi un raspuns, in scris, cu cele constatate, masurile luate si vi se va spune si ce puteti face in continuare.