avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in specialitatea studiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in specialitatea studiilor

Buna.

Am urmatoarea problema:

- lucreaza din 15.09.2007 pe post de operator calculator.
- din iunie-iulie 2010 a absolvit cu licenta specializarea Inginerie Economica.
- in toata aceasta perioada (2007-prezent) si-a pastrat locul de munca (operator calculator)
- aplica pentru un post de sef serviciu in cadrul unei primarii, post pentru care se solicita "studii superioare de lungă durată absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă în profil economic; vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice: minim 2 ani".

Aceasta persoana are dreptul sa fie primita la concursul pentru postul de sef serviciu?

Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters190775 , utilizator 13:35, 16 Septembrie 2012
Daca in fisa postului operator calculator nu sunt trecute ca necesare studii in inginerie economica (si inclin sa cred ca nu), atunci nu are vechime in specialitate nici macar o zi, ci doar vechime in munca.
Multumesc pentru raspunsul foarte prompt. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concurs inspector clasa 1 Ionela0406 Ionela0406 Buna seara, Doresc sa particip la un concurs pt ocuparea funcției de inspector, clasa I, grad profesional asistent pentru care se cere: studii universitare ... (vezi toată discuția)
Vechime in specialitatea studiilor Alpr Alpr Buna ziua ! Am lucrat timp de 10 ani ca si director general societate, iar ptr a fi incadrat , conform COR a fost necesar sa am studii superioare !!! Acum ... (vezi toată discuția)