Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in specialitatea studiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in specialitatea studiilor

Buna.

Am urmatoarea problema:

- lucreaza din 15.09.2007 pe post de operator calculator.
- din iunie-iulie 2010 a absolvit cu licenta specializarea Inginerie Economica.
- in toata aceasta perioada (2007-prezent) si-a pastrat locul de munca (operator calculator)
- aplica pentru un post de sef serviciu in cadrul unei primarii, post pentru care se solicita "studii superioare de lungă durată absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă în profil economic; vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice: minim 2 ani".

Aceasta persoana are dreptul sa fie primita la concursul pentru postul de sef serviciu?

Mulțumesc.
Daca in fisa postului operator calculator nu sunt trecute ca necesare studii in inginerie economica (si inclin sa cred ca nu), atunci nu are vechime in specialitate nici macar o zi, ci doar vechime in munca.
Multumesc pentru raspunsul foarte prompt. :)