Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire la serviciu din cm inainte de expirarea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire la serviciu din cm inainte de expirarea concediului medical

Buna ziua,
Daca sunt in concediu medical 7 zile, dar ma simt mai bine si vreau sa ma intorc la serviciu cu 2 zile inainte (sa stau acasa 5 zile, nu 7), se poate? Ma vor ponta ca prezenta?
Va multumesc.
O zi buna!
Da,este posibil.Dar trebuie sa respectati prevederea art. 37(4)din Norme60/32./2006

(4) În situaţia în care unui asigurat i se acordă certificat de concediu medical pentru o anumită perioadă, iar asiguratul doreşte să îşi reia activitatea profesională înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzător, de către medicul prescriptor
Multumesc pt raspuns.
Daca medicul (persoana mai dificila) nu vrea sa schimbe certificatul medical, ce fac?
Nu are niciun motiv sa refuze,este legal si trebuie sa o faca!De altfel nu emite un alt formular de cm,ci modifica sub semnatura si parafa sa data de sfarsit a cm.Daca totusi va refuza,invocati articolul de lege despre care v-am vorbit(ii citati)posibil sa nu cunoasca legislatia.