Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Ce inseamna confirmarea valabilitatii, legalitatii, ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Ce inseamna confirmarea valabilitatii, legalitatii, realitatii,?

Intr-o institutie publica au fost achizitionate direct echipamente mijloace fixe.Cei de la contabilitate solicita celor care folosesc aceste aparate sa semneze pe factura sub mentiunea ,,CONFIRMAM REALITATEA, VALABILITATEA SI LEGALITATEA,,( scrisa cu pixul de contabil ) . Nu mi se pare corect. La ce se refera aceasta mentiune.? la achizitie, la bani, sau la ce? Ce se intampla daca se semneaza de catre cel care a luat pe inventar aparatul ? Cine trebuie de fapt sa semneze? S-a spus ca este o conditie ca sa se faca plata la firmele respective.Este stipulat in vreo lege acest lucru? Multumesc anticipat !
Mentiunea "confirm oportunitatea, necesitatea realitatea, valabilitatea, legalitatea" este dreptul si obligatia legala a persoanelor carora li s-a creat prin act administrativ dreptul de acordare a vizei de control financiar preventiv in cadrul institutiei unde gestioneaza resursele bugetare alocate, prin stampila tip unica la nivelul institutiei si semnatura persoanei responsabile numita in acest sens si cu atributii prevazute in fisa postului.
Plata se efectueaza de catre institutie, Utilizatorul utilizeaza aparatul, nu are relatii financiar-contabile cu alte institutii din afara locului sau de munca. Totul este o mica micuta ilegalitate.
Multumesc mult pentru lamuriri. Macar am argumente daca nu vreau sa semnez mai departe alte facturi, mai ales ca se pregatesc stampile cu viza respectiva, cu numele celor ce utilizeaza echipamentele. In concluzie, trebuie sa semneze conducatorul institutiei sau contabilul pt. ca ei sunt ordonatori de credite.