Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... patrimoniu fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

patrimoniu fundatie

am iarasi o nelamurire,pentru fundatiile infiintate in baza legii 21, adica pana la intrarea in vigoare a OG 26/2000, care era cuantumul patrimoniului? Am citit si cautat pe net dar nu am gasit nimic referitor la asta. Vreau sa stiu daca o fundatie infiintata in baza acestei legi este "cumparata" si are un patrimoniu de 100 ron, la schimbarea actului constitutiv este nevoie si majorarea de patrimoniu?
Legea nr.21/1924 nu prevedea cat trebuia sa fie patrimoniul initial al unei fundatii ... odata cu intrarea in vigoare a OG nr.26/2000, acestor fundatii li se aplica, de la data intrarii in vigoare a ordonantei, regimul juridic prevazut de aceasta.