Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura in format electronic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura in format electronic

Ati putea sa imi spuneti, e legal sa inregistrezi in contabilitate factura in format electronic? Se poate deduce TVA?
Va multumesc
Da, este legal. Acest tip de facturi este reglementat de legea nr. 148/2012 privind inregistrarea operatiunilor comerciale prin mijloace electronice.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
In completarea colegului meu, Lucian Huzum.

Legea 148/2012 prevede ca emiterea facturilor de catre o persoana fizica sau juridica se face in una dintre urmatoarele doua modalitati, la alegerea exclusiva a emitentului: in forma electronica sau pe suport hartie. Pentru a-si schimba modalitatea de emitere a facturilor, emitentul trebuie sa notifice Ministerul Finantelor Publice.

:)
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal