Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna Ziua. Asi dori daca se poate sa ma ajutati si pe mine cum se calculeaza concediul prenatal.Am intrat in concediu prenatal in luna octombrie 2012 din data de 22.10.2012pana in data de 31.10.2012.
Salar brut pe ultimile 6 luni este : - aprilie 845.00 lei
-mai 845.00 lei
-iunie 2.940,00lei
-iulie 2.940,00 lei
-august 2.940,00lei
-septembrie 2.940,00 lei.
Asi vrea sa stiu cati bani voi lua pe luna octombrie din concediul prenatal?
In luna octombrie am lucrat pana in data de 19.10.2012.
Va multumesc !
Astept raspuns.
1. Adunati cele 6 venituri brute, apoi impartiti la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni iar rezultatul il inmultiti cu 85% si obtineti media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).

2. Mzbc ramane aceeasi pe toata perioada concediului de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. - Indemnizatia lunara pentru concediul de maternitate se obtine prin inmultirea Mzbc cu numarul de zile lucratoare din luna respectiva.
- Din indemnizatia pentru concediul de maternitate se retine numai contributia pentru pensie de 10,5% = 78 lei pe luna intreaga (se aplica la suma de 741 lei = 35% din salariul mediu brut pe economie).

4. - Pe luna octombrie 2012 veti primi o indemnizatie egala cu Mzbc x 7 (zile lucratoare).
- Contributia pentru pensie va fi de 10,5% din 741/23 x 7 = 24 lei.