avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna Ziua. Asi dori daca se poate sa ma ajutati si pe mine cum se calculeaza concediul prenatal.Am intrat in concediu prenatal in luna octombrie 2012 din data de 22.10.2012pana in data de 31.10.2012.
Salar brut pe ultimile 6 luni este : - aprilie 845.00 lei
-mai 845.00 lei
-iunie 2.940,00lei
-iulie 2.940,00 lei
-august 2.940,00lei
-septembrie 2.940,00 lei.
Asi vrea sa stiu cati bani voi lua pe luna octombrie din concediul prenatal?
In luna octombrie am lucrat pana in data de 19.10.2012.
Va multumesc !
Astept raspuns.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:34, 25 Octombrie 2012
1. Adunati cele 6 venituri brute, apoi impartiti la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni iar rezultatul il inmultiti cu 85% si obtineti media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).

2. Mzbc ramane aceeasi pe toata perioada concediului de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. - Indemnizatia lunara pentru concediul de maternitate se obtine prin inmultirea Mzbc cu numarul de zile lucratoare din luna respectiva.
- Din indemnizatia pentru concediul de maternitate se retine numai contributia pentru pensie de 10,5% = 78 lei pe luna intreaga (se aplica la suma de 741 lei = 35% din salariul mediu brut pe economie).

4. - Pe luna octombrie 2012 veti primi o indemnizatie egala cu Mzbc x 7 (zile lucratoare).
- Contributia pentru pensie va fi de 10,5% din 741/23 x 7 = 24 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediu pre/post natal MihaelaNiculae MihaelaNiculae Buna ziua, As dori sa stiu care este formula de calcul pentru plata concediului pre si post natal, in conditiile in care eu am un PFA. 1. se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Concediul prenatal si post natal andreea2creazy andreea2creazy buna ziua as dori sa stiu cum se calculeaza concediul prenatal avand salariul brut munimulm pe economie eu am intrat in concediu din octombrie 2014 si am ... (vezi toată discuția)
Prenatal, va rog ajutor! oanap1988 oanap1988 Buna ziua! Va rog daca puteti sa ma ajutati cu o informatie, lucrez cu 2 ore pe cartea de munca de 6 luni si sunt insarcinata in 5 luni, pot primi concediu ... (vezi toată discuția)