Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept la mostenire

buna ziua,bunica e dec de 2 anii au mai ramas ca mostenitorii de drept bunicul si 2 fice..una nu vrea sa deschida succesiunea pana nu moare bunicul,eu ca nepoata locuiesc cu bunicul si al ingrijesc,poate in vreun fel sa imi lase casa sau o parte din teren fara a face succ?pamantul 2500mp + 7500mp in camp e al bunicului de la parintii sai,doar casa a facut-o cu bunica ..ce imi poate lasa bunicul si unde trebuie sa merg ?am fost la notar si a zis ca pamantul poate sal dea pe tot,ce acte si ce demersuri trebuiesc facute/VA MULTUMESC
Tot ce este bun propriu al bunicului poate sa vi l lase...fie prin donatie, scutita de impozit, insa la deces cele doua fiice pot cere reductiunea pt incalcarea rezervei succesorale, fie prin testament , cost redus, insa si acesta este supus reductiunii, sau prin contract de vanzare cumparare insa pretul sa ie real serios si sa se dovedeasca a fi dat altfel va fi o donatie deghizata, sau un contract de intretinere in care ambele fiice ale bunicului sa consimta la instrainare si atunci nu va fi supus reductiunii.
Pt aceasta, in afara de testament, va trebuie cadastru si intabulare pe bunuri imobile , certificate fiscale adeverinta de la primarie ca nu e arendat sau este arendat pamantul, caz in care daca faceti vanzare, arendasul are drept de preemptiune.
Toate actele de mai sus se fac autentice la notar.