Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie 85%
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie 85%

Am intrat in CCC incepand cu 1 septembrie 2012 #-o; mai am vreo sansa sa beneficiez si eu de marirea indemnizatiei de la 75 la 85%?
Desigur, inca din noiembrie pentru luna octombrie.
wow! ar fi minunat! in doua zile ar trebui sa iau deja prima indemnizatie si daca este asa cum ziceti, va trimit un e-pupic;) numai de bine sa auzim!
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor a fost modificata de Legea 166/09.10.2012 care modifica procentul calcul al indemnizatiei pentru CCC de la 75% la 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.

2. Tot Legea 166/2012 mai spune:

Art. II.
Modificările aduse prin prezenta lege la art. 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (2) și (3), art. 7, 9 și art. 30 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, se aplică începând cu drepturile lunii octombrie 2012, inclusiv pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite până la această dată.