avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie 85%
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie 85%

Am intrat in CCC incepand cu 1 septembrie 2012 #-o; mai am vreo sansa sa beneficiez si eu de marirea indemnizatiei de la 75 la 85%?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:24, 30 Octombrie 2012
Desigur, inca din noiembrie pentru luna octombrie.
wow! ar fi minunat! in doua zile ar trebui sa iau deja prima indemnizatie si daca este asa cum ziceti, va trimit un e-pupic;) numai de bine sa auzim!
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor a fost modificata de Legea 166/09.10.2012 care modifica procentul calcul al indemnizatiei pentru CCC de la 75% la 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.

2. Tot Legea 166/2012 mai spune:

Art. II.
Modificările aduse prin prezenta lege la art. 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 148/2005 privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (2) și (3), art. 7, 9 și art. 30 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, se aplică începând cu drepturile lunii octombrie 2012, inclusiv pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite până la această dată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil loryka loryka Buna seara, Am nascut pe data de 20 sept. 2011 si sunt in CCC de doi ani. As dori sa stiu daca eu pot beneficia de majorarea indemnizatiei de la 75% la ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia crestere copil Mainerici  Ctin Mainerici Ctin o mama este in concediul de crestere a copilului pana in noiembrie 2012,in iulie 2012 a nascut din nou.cf legii 166/2012 din octombrie nu trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie iuliagheta iuliagheta buna ziua. am o nelamurire.eu am nascut pe 8 aprilie 2011.am optat pentru concediu de indemnizatie de 2 ani.la 5 luni dupa ce am nascut am inceput ... (vezi toată discuția)