Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu platit pt deces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu platit pt deces

Salariatii au dreptul la 5 zile calendaristice ,platite pt decesul unui membru din familie .
Daca , prind si zile de dumineca sau sambata se paltesc si aceste zile ? Dublu ?! :(
Lucrez, 12/24!
Multumesc!
Daca sunt calendaristice, nu se platesc si zilele de sambata si duminica, cu exceptia cazului cand repausul dvs. saptamanal este stabilit in alte zile decat sambata si duminica.
Zilele pentru evenimente deosebite nu se platesc dublu.

Art. 152 din Codul muncii specifica:

- (1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Verificati deci ce spune CCM la nivelul angajatorului dvs. sau Regulamentul Intern in privinta acestor zile.
conf.ROI si CCM 5 zile libere platite ce nu inteleg, se platesc zilele de sambata si dumineca? Sau nu?
carmenstan, utilizator
V-am raspuns mai sus:
Daca sunt zile calendaristice, nu se platesc si zilele de sambata si duminica, cu exceptia cazului cand repausul dvs. saptamanal este stabilit in alte zile decat sambata si duminica prin CCM aplicabil sau prin regulamentul intern.

cu exceptia cazului cand repausul dvs. saptamanal este stabilit in alte zile decat sambata si duminica

lucrez 12/24
Daca prindeti si o sambata/duminica in aceste 5 zile, ele va vor fi platite, dar nu dublu.