Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Lectii de viata
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Lectii de viata

LECTII DE VIATA

1. Viaţa nu e dreaptă, dar tot este bună.
Life isn't fair, but it's still good.
2. Când ai îndoieli, fă doar un pas mic înainte.
When in doubt, just take the next small step.
3. Viaţa e prea scurtă ca să pierzi timpul urând pe cineva.
Life is too short to waste time hating anyone.
4. Serviciul tău n-o să te îngrijească atunci când eşti bolnav. Dar prietenii şi părinţii – da. Ţine legătura!
Your job won't take care of you when you are sick. Your friends and parents will. Stay in touch.
5. Nu trebuie să ai ultimul cuvânt în orice discuţie. Învaţă să nu fii de acord...
You don't have to win every argument. Agree to disagree.
6. Plângi împreună cu altcineva. Este mai sănătos decât să plângi singur.
Cry with someone. It's more healing than crying alone.
7. Poţi să fii supărat pe Dumnezeu. El poate suporta.
It's OK to get angry with God. He can take it.
8. Fă pace cu trecutul, ca să nu-ţi încurce prezentul.
Make peace with your past so it won't screw up the present.
9. E-n regulă să-ţi laşi copiii să te vadă plângând.
It's OK to let your children see you cry.
10. Nu compara viaţa ta cu a altora. Nu ai idee care e rostul “călătoriei” lor.
Don't compare your life to others. You have no idea what their journey is all about.
Dacă o relaţie trebuie să fie secretă, atunci tu n-ai ce căuta în ea.
If a relationship has to be a secret, you shouldn't be in it.
Totul se poate schimba într-o clipită. Dar fii liniştit, Dumnezeu nu clipeşte niciodată.
Everything can change in the blink of an eye. But don't worry; God never blinks.
11. Respiră adânc. O să-ţi calmeze mintea.
Take a deep breath. It calms the mind.
12. Fă abstracţie de orice nu este util, frumos sau îmbucurător.
Get rid of anything that isn't useful, beautiful or joyful.
13. Tot ce nu te omoară cu adevărat te face mai puternic.
Whatever doesn't kill you really does make you stronger.
14. Nu e niciodată prea târziu să ai o copilărie fericită. Dar a doua ocazie depinde numai de tine.
It's never too late to have a happy childhood. But the second one is up to you and no one else.
raser, utilizator
Love is like a puzzle, hard to piece together, but beautiful when all the right pieces are put together :)
:offtopic: Interventie moderator:

@raser:

Deoarece mai exista un topic cu subiect asemanator deschis aici tot de Dvs.:
www.avocatnet.ro/content/for...

am copiat postarea in acesta.

@IGHI

Nu toti utilizatorii forumului Avocatnet au cunostinte de limba engleza :).

Va multumesc pentru intelegere.
Gabriela Ionescu