Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sechestru penal pe nuda proprietate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sechestru penal pe nuda proprietate

O persoana fizica a cumparat nuda proprietate a unui imobil prin contract de vanzare cumparare. Uzufructul apartine unei alte persoane, fara a avea nicio legatura cu anterior mentionatul cumparator. Toate actele juridice au fost corect si legal inregistrate in CF.
Dupa un oarecare timp, proprietarul nudei proprietati comite o infractiune pentru care organul de cercetare penala dispune aplicarea sechestrului penal. In baza ordonantei procurorului sechestrul penal se noteaza in CF asupra intregului imobil, deci si asupra uzufructului. Plangerea uzufructuarului impotriva masurii asiguratorii este respinsa, desi aceasta masura ii afecteaza dreptul sau dobandit legal si inscris in CF. Se mai poate face ceva pana la solutionarea procesului penal?
dan1979b, utilizator
Sechestrul nu poate afecta în niciun fel dreptul uzufructuarului, aşa cum nici înstrăinarea nudei proprietăţi nu îl poate afecta.

Dreptul lui de uzufruct se păstrează intact. Sechestrul priveşte dreptul de proprietate al nudului proprietar. Se instituie sechestrul pe exact ceea ce are: nuda proprietate.