Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asistent personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asistent personal

Salariile asistentilor personali vin de cele mai multe ori cu intarziere.
Daca o persoana( bolnav cronic) are un asistent personal care se ocupa de el, acel asistent mai poate avea un alt serviciu cu jumatate de norma sau sa lucreze independant (are studii universitare in domeniul medical) ?
Multumesc de raspuns
asistentul personal pentru persoana cu handicap este incadrat in munca conform legii nr. 53/2003, codul muncii.
drept urmare, acesta nu poate avea 2 locuri de munca.
poate insa sa lucreze cu conventie civila