Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LA INCASARE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LA INCASARE

Buna seara,as vrea sa va prezint urmatorul caz:o farmacie A vinde medicamente compensate cu numerar catre diversi clienti,la sfarsitul lunii intocmeste factura catre Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate cu diferenta de suma de la compensarea medicamentelor vandute cu specificatia pe factura TVA la incasare;suma care ulterior va fi cesionata unui furnizor de medicamente B dar care nu aplica sistemul TVA la incasare.In contractul de cesiune se specifica ca acesta se face cu inclusiv cesiunea dreptului de rambursare a TVA conform art.30 din Codul de Procedura Fiscala,va putea colecta si deduce TVA-ul in acelasi timp?sau numai va colecta TVA-ul in momentul intocmirii contractului de cesiune,deoarece in ghid nu se specifica aceasta speta?Multumesc.
in momenyul in care cesionezi creanta se considera ca ai incasat factra. deci platesti tva-ul de pe factura indiferent cu cat cesionezi creanta