Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... decontare bilete transport/deplasare administrator
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

decontare bilete transport/deplasare administrator

In cazul unui SRL cu administrator unic, fara angajati (si fara contract de angajare administrator), acesta isi poate deconta pe firma biletele de transport (cu mijloace de transport in comun, in lipsa unui autoturism personal sau de serviciu) pt calatoriile in interes de serviciu, din localitatea sediului in alta localitate din judet? (de ex, pt depuneri/ridicari de acte, relatia cu banca si alte institutii, etc..., din Rasnov in Brasov)

Daca se pot deconta, aceste cheltuieli ar fi si deductibile fiscal?
In contabilitate se pot inregistra in direct in baza biletelor/bonurilor de transport (tinand cont ca sunt ocazionale, putine), sau pe baza unei dispozitii de plata lunara, sau trebuie facut si un decont de cheltuieli ori ordin de deplasare?

Multumesc!
Se pot deconta si considera cheltuieli deductibile. Cel mai corect este ca administratorul sa intocmeasca decont de cheltuieli.
Buna ziua,

Inregistrarea decontului de cheltuieli fara avans se poate face direct prin casa (pe baza dispozitiei de plata) (624/625=5311) ?
Si cum este mai corect sa inregistrez decontul de cheltuieli de transport /deplasare pt societate: pe 625, sau 624?

Multumesc!
Buna seara.

Se poate inregistra cheltuiala direct prin casierie.
Ce achitati Dvs., aceasta inregistrati. Daca achitati cheltuieli de deplasare cont 625, daca achitati bilete de tren cont 624. Daca achitati contravaloarea carburantului inregistrati in cont 6022. Depinde de documentele pe care le aveti anexate la decont.