Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cai de atac....nu inteleg
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

cai de atac....nu inteleg

la ce fel de infractiuni sunt 2 cai de atac? (apel si recurs)
am avut mai multe procese (inselaciune) dar intotdeauna am avut o singura cale de atac,adica recursul.......in ce cazuri sunt si apelurile?

Art. 361 cod procedura penala
Hotărârile supuse apelului
Sentinţele pot fi atacate cu apel. Nu pot fi atacate cu apel:
a) sentinţele pronunţate de judecătorii;
b) sentinţele pronunţate de tribunalele militare;
c) sentinţele pronunţate de curţile de apel şi Curtea Militară de Apel;
d) sentinţele pronunţate de secţia penală a Curţii Supreme de Justiţie;
e) sentinţele de dezinvestire.
f) sentinţele pronunţate în materia executării hotărârilor penale, precum şi cele privind reabilitarea.
Altfel spus, daca prima instanta e judecatoria, nu este apel, ci direct recurs