avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cai de atac....nu inteleg
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

cai de atac....nu inteleg

la ce fel de infractiuni sunt 2 cai de atac? (apel si recurs)
am avut mai multe procese (inselaciune) dar intotdeauna am avut o singura cale de atac,adica recursul.......in ce cazuri sunt si apelurile?
Cel mai recent răspuns: vladfesan , utilizator 09:17, 27 Decembrie 2012



Art. 361 cod procedura penala
Hotărârile supuse apelului
Sentinţele pot fi atacate cu apel. Nu pot fi atacate cu apel:
a) sentinţele pronunţate de judecătorii;
b) sentinţele pronunţate de tribunalele militare;
c) sentinţele pronunţate de curţile de apel şi Curtea Militară de Apel;
d) sentinţele pronunţate de secţia penală a Curţii Supreme de Justiţie;
e) sentinţele de dezinvestire.
f) sentinţele pronunţate în materia executării hotărârilor penale, precum şi cele privind reabilitarea.
Altfel spus, daca prima instanta e judecatoria, nu este apel, ci direct recurs

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedo xuser xuser In cazul in care in Romania nu mi se face dreptate referitor la un proces pt. lovire si alte violente , pot ajunge cu el la CEDO? (vezi toată discuția)
Plangere impotriva ordonantei procurorului,la judecatorie taticu100 taticu100 Pentru ca nu am stiut ( art.361,al.1 CPP) ca sentintele penale nu se trimit acasa,am ratat recursul. Astfel ordonanta procurorului ramane in picioare. Se mai ... (vezi toată discuția)
Sentințele supuse apelului george_puchiu george_puchiu nelămurire mea constă în interpretarea art 361 alin. (1) lit a) Cod procedură penală, articol reglementat prin legea 202/2010 și care statuează că ... (vezi toată discuția)