avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... DREPTURI PENTRU PERSOANELE PERSECUTATE POLITIC IN ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

DREPTURI PENTRU PERSOANELE PERSECUTATE POLITIC IN REGIMUL COMUNIST

va salut
va rog un raspuns in urmatoarea problema:
tatal meu are o pensie de 58 lei in urma depunerii dosarului pentru persoanele persecutate politic in regimul comunist, datorita originii sociale (tatal lui fiind chiabur), in perioada 28.02.1956--1.05.1957 a fost incorporat sa faca armata la Lupeni la mina si apoi lasat la vatra , dupa care in perioada 8.04.1958--15.01.1959., a fost incorporat din nou sa faca armata in constructii.
In afara de aceasta pensie el mai are si alte drepturi cistigate prin lege?
ma refer la ,,DECRET-LEGE nr. 118 din 30 martie 1990 (republicat**)
privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate in strainatate ori constituite in prizonieri''
VA MULTUMESC....
Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 19:40, 2 Ianuarie 2013
Tatal dv.beneficiaza de prevederile Legii 309/2002,masuri reparatorii pt.persoanele care au efectuat stagiul militar in detasamentele de munca(DGSM,intre anii 1950-1961)Pt. a beneficia de prevederile Decretului-Lege nr. 118/1990,trebuia asa cum mentionati si dv.mai sus,sa fie arestat sau deportat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass in cazul pensionarilor beneficiari ai legii nr. 189/2000 DanaAndrei DanaAndrei Pentru pensionarii care beneficiaza de prevederile legii 189/2000 exista vreo scutire/reducere la plata contributiei de sanatate de 5,5% ? (vezi toată discuția)
Unui beneficiar de pensie si de indemnizatie conform legii nr. 189/2000 i se retine cass? doinadavidescu doinadavidescu Buna seara, Mama mea este pensionara si beneficiara a legii 189/2000, de pe urma careia are cateva avantaje/scutiri importante printre care si statutul de ... (vezi toată discuția)
Decretul 118/1990 MihaiBucur MihaiBucur [b]Buna seara! Am si eu o singura intrebare: In cazul decretului-lege 118/1990, prin care se stabilesc indemnizatii pt persoanele persecutate, detinute etc. in ... (vezi toată discuția)