Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pierderea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pierderea pensiei

Daca sant pensionar gradul 2 fara drept de munca si vreau sa fiu asociatul unei firme, pierd pensia?#-o
Legea 263/2010,Art. 114. – (1) În sistemul public de pensii, plata pensiei se
suspendă începând cu luna următoare celei în care a intervenit una dintre
următoarele cauze:e) pensionarul de invaliditate, încadrat în gradul I sau II, se
regăseste în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau
IV, cu excepţia consilierilor locali sau judeţeni;
Art. 6. – (1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu,
prin efectul legii:d) persoanele care realizează venituri de natură profesională,
altele decât cele salariale, din drepturi de autor si drepturi conexe definite
potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul
fiscal, cu modificările si completările ulterioare, precum si din
contracte/convenţii încheiate potrivit Codului civil.
S-a completat OUG nr.117/2010,IV. persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut
pe an calendaristic, echivalent cu cel puţin de 4 ori câstigul salarial
mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de
stat, si care se află în una din situaţiile următoare:
a) administratori sau manageri care au încheiat contract de
administrare sau de management;
b) membri ai întreprinderii individuale si întreprinderii
familiale;
c) persoane fizice autorizate să desfăsoare activităţi economice.
Valentin Mester, utilizator