Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bon fiscal la plata cu cardul?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bon fiscal la plata cu cardul?

Buna ziua! Am si eu o nedumerire. La plata unei facturi cu cardul trebuie emis si bon fiscal?Nu se dubleaza plata? Daca da cum il inregistrez in contabilitate? La casa sau la banca? multumesc
O inregistrati ca plata prin banca intrucat operatiunile efectuate cu cardul bancar debiteaza sau crediteaza contul bancar.Bonul fiscal nu dubleaza plata.
si atunci bonul fiscal nu-l mai inregistrez?
Se emite si bon fiscal, pe langa bonul emis de POS. Pe bonul fiscal trebuie sa fie mentionata modalitatea de plata: numerar sau card. Daca pe bonul fiscal este facuta mentiunea "card" acesta nu va fi inregistrat in registrul de casa, deci nu se va inregistra nici venitul si nici TVA-ul. Si nici nu se vor dubla inregistrarile.