Forum Discuţii juridice Executare silită Popririi executor bancar subventie APIA
Discuție deschisă în Executare silită

Popririi executor bancar subventie APIA

Buna Ziua. Am un cont deschis la o banca si am poprire pe contul respecti, in luna decembrie am primit subventiile din partea celor de la APIA, dar mi-au fost retinute de catre executorul bancar, este legal ceea ce mi-sa intamplat si care sunt procedurile de recuperare de la executorul bancar a sumei primite de la APIA? Multumesc Anticipat!
Sunt supuse popririi subventiile platite de APIA beneficiarilor schemelor de plata prevazute de OUG 125/2006 pentru aprobarea schemelor de plati directe si plati nationale directe complementare, care se acorda în agricultura începând cu anul 2007, si pentru modificarea art. 2 din Legea nr. 36/1991 privind societatile agricole si alte forme de asociere în agricultura .

Asadar, popriea este absolut legala. Executorul este judecatoresc si nu bancar cum gresit ati afirmat.
stie cineva care este legea conform careia subventiile apia pot fi supuse popririi?