avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am batut un procuror..
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am batut un procuror..

Am batut un procuror... l-am vazut pe strada, l-am recunoscut si i-am spart nasul.

Pot pati ceva?
Pe de o parte nu cred ca ia mai mult 2-3 zile IML, pt. ca doar i-am spart nasul, insa... pe de alta parte e procuror....

Cum ma pot apara? nu e cazul meu ce al unui prieten ...
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Ianuarie 2013
Bengiamin78, utilizator
Cel mai recent răspuns: acerbo , utilizator 03:21, 13 Ianuarie 2013
Conditionat de consecintele faptei "i-am spart nasul",puteti fi acuzat de vatamare corporala
Daca se dovedeste ca fapta dvs a fost in legatura cu activitatile de serviciu ale domnului procuror veti putea fi acuzat de infractiunea de ultraj. Adica daca l-ati lovit pentru ca va facut probleme in trecut.
Art. 239 C. pen. alin. 2 cu aplicarea alin. 5 - rezultă o pedeapsă de la 6 luni la 4 ani și 6 luni.
Sunt șanse să primiți o pedeapsă cu suspendare.
Sanse? =)) Cred ca-l bat bine mascatii cu pumnii in ficat la sectie inainte de declaratia...si nu , nu cred ca sunt sanse. Dar asta e parerea mea, adica acel procuror va incepe sa "aibe ceva cu colegii" si ii va fi afectat grav "spiritul colegial" daca va primi cu suspendare, stiti? :)))

Is curios ce se poate face. Adica daca merge cu 2 avocati pe post de bodyguard, si zice ca el a fost in alta parte.
Nu întotdeauna aprecierea judecătorului este influențată de „spiritul de colegialitate” în legătură cu un procuror.
Și apoi, orice pedeapsă cu închisoarea de până la 3 ani poate fi suspendată, ca modalitate de individualizare a acesteia.
Deci șanse de a primi o pdeapsă cu suspendarea sunt. Este însă foarte greu de apreciat cât de mari sunt acestea. :)

Alte discuții în legătură

Am aruncat cu hamburgerul in procuroare... picpic89 picpic89 Am un proces penal, in care sunt parte vatamata. Procurorul de caz tergiverseaza aflarea adevarului de 2 ani, dupa ce pt. anumite persoane a facut dijungerea ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa IancMar IancMar Buna ziua! Daca am rugat o anumita persoana sa bata o alta persoana care a aflat si a depus plangere la poltie ce se poate intampla? Precizez faptul ca ... (vezi toată discuția)
7 dosare penale,judecat i n stare de libertate frank_kvitta frank_kvitta o persoana,este cercetata penal,in sapte dosare penale,pentru 14 infractiuni,enumar cateva: conducere fara permis numere expirate vatamare corporala grava ... (vezi toată discuția)