Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... I.I. declaratia 220
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

I.I. declaratia 220

daca sunt i.i activ sportive , infiintata in 2012 martie trebuie sa depun declaratia 220 in acest an pana in 15 ian sau 30 ianuarie?
lady34, utilizator
Termen depunere declaratia 220 in anul 2013

Obligaţia este reglementată prin art. 61 alin. (2) Cod Fiscal şi prevederile Ordinului preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr. 2.333/2007 – text integral aici.

IN CONCLUZIE – până marţi, 15 ianuarie, trebuie depusă la Fisc “Declaraţia privind venitul estimat/norma de venit, formular 220″ .

Sursa info – DGFP Valcea

eu am depus o la REGISTRATURA ca SMECHERUL de la GHISEU curios de fire ma intreba : de ce o DEPUNETI :)))? de parca ar fi treaba lui :)))!!!
olden, utilizator
@olden

Pana pe data de 15 ianuarie 2013 aveau obligatia depunerii declaratiei 220 persoanele fizice care au realizat venituri din cedarea folosintei bunurilor din derularea unui numar mai mare de 5 contracte de inchiriere la sfarsitul anului fiscal.

Sursa : DGFP Valcea
[ link extern ]

Pana la data de 31 ianuarie 2013 este termenul limita pentru depunerea declaratiei 220 de catre:
1. contribuabilii pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit şi
care în anul fiscal anterior au înregistrat un venit brut anual mai mare decât echivalentul în
lei al sumei de 100.000 euro, care începând cu anul fiscal următor, au obligaţia determinării
venitului net anual în sistem real;
2. contribuabilii care realizează venituri din activităţi independente şi din activităţi
agricole, impuse pe bază de norme de venit, şi care solicită trecerea pentru anul fiscal
următor la impunerea în sistem real.

Sursa : DGFP Tulcea

[ link extern ] !/
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal