avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce pasi trebuie sa urmez pentru a intra in posesia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce pasi trebuie sa urmez pentru a intra in posesia unui teren din partea bunicilor!

Tin sa mentionez ca ambii bunici sunt in viata! Dintr-o curte de 1000 m bunicii mei doresc sa-mi lase mostenire jumatate (500 m) . De specificat ca nu exista cadastru pe teren. Sa inteleg ca eu trebuie sa fac cadastru mare pe urma divizare??
As dori mai multe detalii despre pasii ce trebuiesc urmati pentru a intra in posesia acestui teren incepand de la cadastru mare pana la actul de vanzare cumparare.As dori ca la final sa fie act de vanzare-cumparare nu mostenire. SI inca ceva...... Daca bunicii sunt in viata mai conteza semnatura celor doi copii ai bunicilor ( mama mea si matusa )?? Amandoi copii ( mama si matusa ) sunt de acord pentru a intra in posesia acestui teren!! Va rog daca se poate sa-mi spuneti si costurile aproximative actelor ce trebuiesc facute!!!
Cel mai recent răspuns: Claudiu Druia , Consilier juridic 10:52, 15 Februarie 2009
Nu poate face obiectul unei tranzactii un teren neinscris in sistemul de carte funciara.
In concluzie, trebuie sa intabulati intregul teren, dupa care il dezmembrati si abia ulterior puteti cumpara cota pentru care v-ati inteles cu bunicii.
Conteaza si este necesara semnatura mamei si matusii. Acestea au calitatea de mostenitori rezervatari ai bunicilor dvs. si, in caz ca nu ar fi de acord, dupa decesul bunicilor ar avea dreptul sa actioneze in sensul desfiintarii contractului dvs. Deci, semnatura celor doua este in primul rand in folosul dvs.
In ceea ce priveste costurile, trebuie sa va interesati pe plan local, deoarece tarifele expertilor si chiar si a notarilor difera de la o localitate la alta si de la expert la altul.
CDruia a scris:

Nu poate face obiectul unei tranzactii un teren neinscris in sistemul de carte funciara.
Apropo de acest subiect, am inteles din raspunsul dumneavoastra ca este obligatoriu acordul mostenitorilor rezervatari in cazul unui act de vanzare cumparare?
In speta urmatoare - bunicii nostrii au vandut printr-un contract de intretinere un imobil fiicei lor (matusii mele) fara acordul nostru in calitate de mostenitori rezervatari dupa cea de a doua fiica a lor. Exista in aceasta situatie posibilitatea invocarii nulitatii actului in conditiile neexprimarii acordului nostru? Pe langa acest aspect aceasta vanzare intruneste caracterul unei donatii ascunse care probabil in experienta dumneavoastra stiti ca e foarte dificil de dovedit. Ne-ar fi mai la indemana sa invocam nulitatea actului chiar daca au trecut mai mult de 5 ani de la tranzactie? Exista termen de prescriptie in aceasta situatie. Va multumesc.
CDruia a scris:

Conteaza si este necesara semnatura mamei si matusii. Acestea au calitatea de mostenitori rezervatari ai bunicilor dvs. si, in caz ca nu ar fi de acord, dupa decesul bunicilor ar avea dreptul sa actioneze in sensul desfiintarii contractului dvs. Deci, semnatura celor doua este in primul rand in folosul dvs.
In ceea ce priveste costurile, trebuie sa va interesati pe plan local, deoarece tarifele expertilor si chiar si a notarilor difera de la o localitate la alta si de la expert la altul.


Cum să acţioneze pentru desfiinţarea vînzării pentru că nu au fost de acord cu ea? Oare nu au proprietarii un drept de dispoziţie asupra bunului lor? E nevoie de acordul descendenţilor pentru a-şi înstrăina bunurile? Eu am serioase îndoieli.

A, dacă vînzarea este de fapt donaţie, dacă preţul este fictiv, e altceva. Dar nici măcar în acest caz nu ar putea fi îngrădit dreptul de dispoziţie, ci actul ar putea fi supus reducţiunii, după decesul donatorilor.

K_RBON, pînă la urmă, vreţi să cumpăraţi terenul sau bunicii vor să vi-l lase moştenire? Sunt chestiuni distincte.

themis a scris:

Cum să acţioneze pentru desfiinţarea vînzării pentru că nu au fost de acord cu ea? Oare nu au proprietarii un drept de dispoziţie asupra bunului lor? E nevoie de acordul descendenţilor pentru a-şi înstrăina bunurile? Eu am serioase îndoieli.

A, dacă vînzarea este de fapt donaţie, dacă preţul este fictiv, e altceva. Dar nici măcar în acest caz nu ar putea fi îngrădit dreptul de dispoziţie, ci actul ar putea fi supus reducţiunii, după decesul donatorilor.


Supus reductiunii in cazul decesului ambilor donatori sau in momentul deschiderii succesiunii dupa decesului unuia dintre ei?
In privinta dreptului de dispozitie, parerea mea, subiectiva, este ca a fost viciat de faptul ca tranzactia a fost initiata si finalizata pe fondul amenintarilor si presiunilor psihice facute asupra "donatorilor" pe simplul motiv ca nu vor beneficia de sprijinul "donatarilor" la batranete (funeralii). Sinistru.
danflisc, răspunsul meu era destinat userului K_RBON.

Vă răspund şi dumneavoastră. La moartea fiecăruia dintre donatori, pentru că atunci se poate stabili deja dacă donaţia (raportată la masa succesorală, iar aceasta, la rîndul ei, stabilită după ce s-a tranşat problema cotei soţului supravieţuitor) încalcă rezerva.

Cu privire la cel de-al doilea aspect, vicierea consimţămîntului, bănuiesc că vă referiţi la speţa proprie, pe care nu aţi detaliat-o. Deci, nu am cum să mă pronunţ.

Alte discuții în legătură

Problema mostenire-acte ciprian_manea ciprian_manea Buna seara! In urma cu 50 de ani, bunicul meu a cumparat impreuna cu sora lui o casa. In urma cu 4 ani s-a dezbatut iesirea din indiviziune intre ... (vezi toată discuția)
Drept la mostenire brandoza2004 brandoza2004 buna ziua,bunica e dec de 2 anii au mai ramas ca mostenitorii de drept bunicul si 2 fice..una nu vrea sa deschida succesiunea pana nu moare bunicul,eu ca ... (vezi toată discuția)
Actul de vanzare cumparare taky_mika taky_mika socrul meu a facut act de vanzare-cumparare cu doi fii din cei 5, adica sotul meu si alt frate .la termenul de abitatie al socruluii s-a pus pana la sfarsitul ... (vezi toată discuția)