Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Medierea la asociatiile de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Medierea la asociatiile de proprietari

Buna ziua. Am citit ca de la 1 februarie toate dosarele noi ale asociatiei de proprietari vor trebui sa convoace restantierii la o sedinta de informare privind avantajele medierii. Cum o sa trebuiasca sa procedam? Cine va tine aceasta sedinta si daca se vor face se platesc?
va trebui sa mergeti la un mediator autorizat si acesta va transmite debitorului o invitatie , prima sedinta de informare este gratuita , doar daca partile accepta medierea se va incheia un contract cu mediatorul si se va stabili un onorariu
Mediatorii autorizati ii gasiti pe pagina Consiliului de Mediere, adica cmediere.ro, cautati Tabloul Mediatorilor, si evident un mediator activ, aveti acolo toate datele lui de contact.