Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune in conventii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune in conventii

"Antecontract de vanzare cumparare
incheiat astazi 07.06.2010

Subsemnatul x domiciliat in ...avand CNP..., in calitate de promitent-vanzator, ma oblig sa vand domunului y.

domiciliat in ...(adresa nu este completa!!!), avand CNP..., intregul drept de proprietate situat in..., inscrais in

actul de proprietate numarul CF..., constand din casa si anexe.
Pretul vanzarii stabilit de comun acord este de ...iar din acesta suma se achita azi 07.06.2010 in avans suma de

...iar diferenta pana la pretul vanzarii se achita la incheierea contractului de vanzare-cumparare in forma

autentica in termen de 10 zile de la data semnarii respectivului antecontract.
Subsemnatul y, promitent-cumparator ma oblig sa cumpar de la promitentul-vanzator, x imobilul cu terenul aferent

descris mai sus la pretul si in conditiile mentionate.
Subsemnatul promitent-vanzator declar pe proprie raspundere ca imobilele propuse spre vanzare sunt libere de sarcini

si de procese, nu sunt scoase din circuitul civil sau trecute in proprietate de stat, garantandu-l pe beneficiarul

promisiunii de vanzare de orice evictiune partiala sau totala.
In cazul in care contractul de vanzare-cumparare nu se va incheia la termenul stabilit din motive imputabile

promitentul-vanzator va fii obligat sa restituie dublul sumei primite cu titlul de avans, adica suma de ...(nu este

completat nimic).
In cazul in care contractul de v-c nu se va incheia la termenul stabilit din motive imputabile

promitent-cumparatorulu acesta va pierde valoarea avansului achitat in suma de ...(nu este completat nimic).
Prezentul antecontract de v-c sa incheiat de fata cu martorii:
a(fiul promitent cumparatorului)
b(cumnatul promitent vanzatorului)."

Mentionez ca pana la data de 27.06.2010 nu s-a incheiat contractul si domnul y nu a facut nimic pentru a definitiva

actele, intrucat a spus ca nu are suma ce trebuia sa o achite. Subliniez faptul ca antecontractul de mai sus este

unul nelegalizat.

Dupa o perioada de 80 de zile in care domnul y nu a dat nici un semn de viata, domnul x, a instrainat imobilul prin

contract de donatiune imobiliara la solicitarea tatalui acestuia catre sora domnului x.

Domnul y la aproximativ 4 luni de zile a trimis direct prin notar chemare catre domnul x pentru incheierea

contractului de v-c.

Si apoi a depus plangere penala impotriva domnului x. Plangerea a fost incadrata de catre organe ca fiind sub

incidenta art. 215, respectiv inselaciune.

Acum domnul x trebuie sa se prezinte pentru a i se prezenta dosarul de urmarire penala. Domnul y,

promitent-cumparatorul a deschis si o actiune civila in acelasi timp, unde am reusit (cu umila mea experienta, sunt

doar o programatoare, nu avocat) sa demonstrez ca respectiva clauza este o clauza de dezicere insa cu penalul nu ma

descurc, am strans ceva material si niste spete favorabile in acest sens(

Înşelăciune în convenţii. Litigiu civil. Lipsa prevederii faptei în legea penală) dar am nevoie de o confirmare ca

ma indrept pe calea cea buna si niste sfaturi daca se poate.

As angaja avocat pentru fratele meu(respectiv domnul x) dar imi lipsesc banii si ma deranjeaza faptul ca intr-un

orasel mic toti avocatii merg la acelasi bar-restaurant, sunt amici, etc. nu cred ca pot fi consecventi daca sunt

prieteni.

Daca va rog imi puteti raspunde la urmatoarele intrebari:

1. pe ce art. ma pot baza pentru a demonstra ca fapta nu este prevazuta in legea penala?

2. daca este vorba de art. 10 cum am mai citit imi puteti va rog explica cum se aplica in acest caz?

3.care este formularea sub care se depun actele la prezentarea dosarului de urmarire? este ceva stas precum in cazul

intampinarilor sau al recursurilor?

Va multumesc.
daca scrieti atat de mult , nu stiu cati vor avea rabdarea sa citeasca.
de principiu , fratele dvs a gresit daca nu a dat avansul inapoi.
daca in acel antecontract ar fi trecut un anumit termen pana la perfectarea contractului de vanzare cumparare , ar fi fost altceva.
anchetatorii trebuie sa solutioneze plangerea ce le-a fost inaintata.
important este sa coopereze , sa spuna adevarul si sa dovedeasca fatul ca cel de rea credinta este cel ce nu a dat restul de bani.
y il iarta daca ii da banii inapoi ?
exista termenul de 10 zile. termen de la care el s-a sustras iar in privinta avansul sa nu va inchipuiti ca este o suma exagerata, suma nu depaseste 5% din valoarea intreaga a imobilului. Iar y nu vrea banii, el are chef sa chinuie pe altii. Iar fratele meu nu vrea sa ii mai vanda pt ca nu a avut sau nu a vrut sa ii dea banii pe imobil si sa incheie contractul cand avea el nevoie nu dupa 4 LUNI!

lilyanne, utilizator
Fapta nu pare sa constituie infractiune.
Ati scris mult...
Va multumesc. Am redactat intreg ante-contractul cu punct si virgula din care am omis numele si adresele, exact cum este sugerat in regulile forumului. De asemenea, pentru a nu se intelege ca fratele meu, ar fi vreun profitor, va aduc la cunostiinta ca suma data cu titlul de avans era o suma simbolica, foarte mica in raport cu valoarea imobilului.
importane este sa dovedeasca faptul ca nu a vrut sa insele pe nimeni si a recurs la vanzarea imobilului tocmai pentru ca avea nevoie de bani iar y nu s-a prezentat pentru a perfecta actele.