Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 100
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 100

Buna ziua!

Se mai depune declaratia 100 la 25 ianuarie 2013 ?
Declaratia 100 – Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat NU se mai depune pentru declararea impozitului pe profit aferent trimestrului IV ( Deci este vorba doar de declaratiile 100 trimestriale ). Oricum, probabil va da eroare, in recipisa.
Anul fiscal 2012 se inchide cu Declaratia 101 – Declaratie anuala privind impozitul pe profit care se depune pana la data de 25 martie 2013. Tot pana la aceasta data se plateste si impozitul pe profit.
Exista si cateva exceptii: - organizatiile nonprofit si societatile care obtin venituri majoritar din cultura cerealelor si a plantelor tehnice, pomicultura si viticultura care au obligatia de a depune Declaratia 101 si a platii impozitul pe profit pana la 25 februarie 2012.
- asocierile dintre persoane juridice straine, asocierile dintre persoane juridice straine cu persoane fizice nerezidente, persoanele juridice române care îndeplinesc obligatiile declarative în cazul asocierilor cu persoane fizice române, persoane fizice straine ori persoane juridice straine, definitiveaza impozitului pe profitul din activitatile desfasurate în asociere in anului fiscal 2012, prin depunerea Declaratiei 100 si a Declaratiei 104 pâna la 25 martie 2013. Plata impozitului pe profit se face tot pana la acesta data.
Baza legala: art. 34 si 35 din Codul fiscal si OPANAF 1950/2012
am postat ordinul 1950/2012 referitor la decl 100.
[ link extern ]