Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Problema financiara, reesalonarea creditului.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Problema financiara, reesalonarea creditului.

Buna ziua tuturor, va solicit sfatul intr-o problema financiara:
Sunt asociat 50% cu drept de administrator intr-o societate ce desfasoara activitate de productie.
Pentru a 3-a oara trebuie reesalonat creditul girat initial cu un utilaj din societatea si apartamentul mamei asociatului,credit luat cu 2 ani inainte ca eu sa intru in aceasta societate, ulterior la cea de 2-a reesalonare, ce coincide cu venirea mea in firma, pe langa cele 2 bunuri girate initial sau adaugat si cecurile avalizate de catre mine si asociat.
Acum,eu refuz sa semnez a 3-a reesalonarea a acestui credit din motive de neintelegere financiare grave intre mine si asociat.
Cum ma poate afecta financiar aceasta decizie? Va multumesc
destinel, utilizator
Nu se va face reesalonarea, creditul va ramane neplatit la scadenta, iar banca va initia procedura de executare silita a garantiilor depuse.
Garantiile se refera doar la bunurile girate initial de catre asociat sau si la bilet la ordin avalizat? Poate banca, prin semnarea bilet la ordin avalizat , sa execute bunuri negirate, ce imi apartin ?
destinel, utilizator
In principiu, banca va solicita executarea garantiilor iar daca din vanzarea acestora nu se va acoperi creanta se va indrepta impotriva altor bunuri pe care societatea le are in patrimoniu sau incasari pe care le realizeaza.
Cu siguranta banca poate executa biletul la ordin avalizat, este si motivul pentru care l-a cerut ca garantie la reesalonare! Este ft. important, totusi, cand a fost facuta ultima reesalonare, cand a fost semnat BO, acesta este valabil 3 ani de la semnare (avalizare), daca nu este aproape de expirare, nu vad de ce va cere banca reinnoirea BO......