Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva 5% la apartamentele noi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva 5% la apartamentele noi

buna seara
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema: sunt pe cale sa achizitionez un apartament nou in valoare de 98136 euro fara tva, cu o suprafata utila de 100 m/p, procedura incepand din martie 2008, cand s-au dat primii bani, pana in momentul actual am achitat 94000 cu tot cu tva19%, data incheierii contractului de vanzare cumparare fiind august 2009.
intrebare:
Pretul apartamentului in lei din contractul de vanzare cumparare (care urmeaza sa fie incheiat in august 2009) va fi trasformat la cursul zilei (BNR) sau va fi totalul rezultat in urma adunarii transelor achitate pana in acel moment.

va multumesc anticipat
Buna seara

Pretul apartamentului in lei din contractul de vanzare cump va fi totalul rezultat in urma adunarii transelor achiatate pana in acel moment. Mod de calcul:
1) recalculăm pretul final în condiţiile aplicării noii taxe de TVA astfel:
Pret final = pret total stabilit în contract (inclusiv TVA) x 1/1,19 x 1,05
2) pe factura finală se storneaza contravaloarea plătilor parţialeefectuate anterior cu TVA de 19%;
3) recalculăm diferenţa în valută rămasă de platit prin scăderea din preţul în valută rezultat la pct. 1 a contravalorii în valută a facturilor emise pentru plati partiale parţiale.
4) Suma în valută rezultată la punctul 3 se înmulţeşte cu cursul BNR din data recepţiei /emiterii facturii finale.
5) Valoarea totală în lei a locuinţei va fi compusă din:
- contravaloarea facturilor în lei emise pentru platile în avans la cursul din data emiterii facturilor
plus
- contravaloarea în lei la cursul BNR din data recepţiei a diferenţei rezultată la pct.4

Cam asta e procedura.
Exemplu : Presupunem că în anul 2008 am încheiat un contract de vânzare cumpărare locuinţă la preţul total inclusiv TVA de 80.000 euro. În cursul anului 2008 a fost emisă o factura de avans de 10% din valoarea totală de 8.000 euro (inclusiv TVA), la cursul de 1 euro = 3,5 lei . În luna septembrie are loc recepţia şi se va efectua plata finală. Presupunem că la data recepţiei (septemebrie 2009) cursul euro va fi de 1 euro = 4 lei. Beneficiarul îndeplineşte condiţiile pentru a beneficia de TVA de 5 %, pentru care va prezenta declaraţia autentificata la notar prin care declară acest aspect. Totodată condiţiile referitoare la suprafaţă sunt îndeplinite.

Noul preţ final (inclusiv TVA) în valută, în condiţiile aplicării taxei reduse va fi:
Preţ final nou = 80.000 x 1/1,19x 1,05 = 70.588 euro.
Factura de avans emisă = 8.000 euro x 3,5 = 28.000 ron inclusiv TVA, din care:
- valoare neta = 23.529,41
- tva (19%) = 4.478, 59

Diferenţa de încasat în valută (inclusiv TVA) = 70.588 euro – 8.000 euro = 62.588 euro
Diferenţa de încasat in lei (inclusiv TVA) = 62.588 euro x 4 = 250.352 lei.

Factura finală în lei se va emite astfel:
- se stornează avansul plătit :
 baza = 23.529,41 (sume in minus )
 TVA = 4.488, 59 (sume in minus )
- se facturează valoarea totală a construcţiei în lei pentru suma de 278.352 lei inclusiv TVA , formată din contravaloare avans de 28.000 lei + diferenta de încasat de 250.352 lei astfel:
 baza = 265.097 lei
 TVA de 5% = 13.255 lei
- total factură (diferenţa de încasat ) = 250.352 lei , din care:
 baza = 241.567,59 lei
 TVA = 8.766,41 lei

SUcces

S-ar putea sa fie putin diferit.

Din avansul de 8000 EUR, s-a platit TVA 1277.31 EUR, respectiv 4470 RON.

Statul trebuie sa returneze diferenta de TVA de la 19 la 5% = 941 EUR = 3294 RON (la cursul de 3.5).
Eu ma indoiesc ca statului ii pasa ca EUR s-a devalorizat si ca acesti 3294 RON valoreaza acum doar 823 EUR.

In cazul descris de dvs., vanzatorul ar primi net mai putin daca ar factura cu 5% decat cu 19%.

Sunt de parere ca trebuie recalculata fiecare rata in parte, respectiv
- rata de 8000 eur se recalculeaza cu 5% si se transforma in lei la cursul de 3.5, rezultand un minus in RON
- rata de 72000 eur se recalculeaza cu 5% si se transforma in lei la cursul de 4
- se scade din suma ratei 2 minusul rezultat la rata 1
Zerg

Fa echivalarile in lei si ajungi tot acolo si pe modul tau de calcul.
8000 E *3,5 = 28000 lei cu tva (26.666,67 baza si 1333.33 tva de 5%)
62.588,23 eur *4 = 250.352,92 lei cu tva (238.431,35 baza si 11.921,57 tva 5%)
Total pret :
70.588,23 eur = 278.352,92 lei cu tva ( 265.098,02 baza si tva : 13.254,90 )

Sume facturate si platite anterior : 28.000 lei cu tva 19% = 23.529,41 si tva 4.478,59 care se storneaza

Diferenta de plata: 250.352,92 : baza 241.568,61 si tva 8776,31 lei

exista si risc valutar....dar asa este corect
Este acest raspuns unul oficial?
Daca nu, de unde pot obtine un raspuns oficial? Am cerut un punct de vedere de la Minsterul Finantelor, dar nu mi s-a raspuns inca.
Intreb pentru ca ma aflu si eu intr-0 situatie similara (am platit 30% din valoarea contractului) iar vanzatorul vrea sa-mi aplice o alta varianta de calcul care personal ma dezavantajeaza (este vorba de o diferenta de peste 20.000 RON).

merci.
ciprian.marian a scris:

Este acest raspuns unul oficial?
Daca nu, de unde pot obtine un raspuns oficial? Am cerut un punct de vedere de la Minsterul Finantelor, dar nu mi s-a raspuns inca.
Intreb pentru ca ma aflu si eu intr-0 situatie similara (am platit 30% din valoarea contractului) iar vanzatorul vrea sa-mi aplice o alta varianta de calcul care personal ma dezavantajeaza (este vorba de o diferenta de peste 20.000 RON).

merci.

Pe acest site nu gasiti raspunsuri oficiale, asteptati raspunsul de la ANAF.